Valentina Leskaj: Miratimi nga Shqipëria i Përkufizimit IHRA të Antisemitizmit një ngjarje e rëndësishme!

Nga Valentina Leskaj, anëtare në Bordin Këshillues në Lëvizjen Kundër Anti-Semitizmit (CAM)

Historiania e Holokaustit, Deborah Lipstadt, emërohet e Dërguara Speciae e SHBA-ve për Antisemitizmin

Deborah Lipstadt është Profesore e Historisë Moderne Hebraike dhe Studimeve të Holokaustit në Universitetin Emory në Atlanta

Combat Antisemitism Movement uron Avital Leibovich për nderimin nga Shqipëria me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”

Combat Antisemitism Movement (Lëvizja Kundër Antisemitizmit) uroi Avital Leibovich, drejtoren e American Jewish Committee, dega Izrael, pas dekorimit nga ana e Presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta, me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”

Hapet në Dubai ekspozita e parë për Holokaustin në botën arabe

Ekspozita e parë përherë e përhershme në botën arabe kushtuar përkujtimit të viktimave hebraike të Holokaustit u hap në Emiratet e Bashkuara Arabe muajin e kaluar.

Joe Biden: Aktet antisemitiste në SHBA duhen të ndalen!

Presidenti i SHBA Joe Biden foli për herë të dytë brenda pak ditësh kundër një rritje në sulmet që synojnë hebrenjtë në të gjithë SHBA-në, ndërsa 132 anëtarë të Kongresit bënë një lutje dypalëshe që ai të caktojë një të dërguar të posaçëm antisemitizmi.

Center for Jewish Impact falënderon Taulant Ballën: Shqipëria, një aleat i palëkundur i Izraelit!

Center for Jewish Impact (Qendra për Ndikimin Hebre) falenderoi deputetin e Partisë Socialiste, Taulant Balla, për mesazhin e tij me rastin e 5-vjetorit të Pëkufizimit IHRA për Antisemitizmin.

Angela Merkel: Ata që nxisin urrejtje racore ndaj hebrenjve duhet të ndëshkohen sipas ligjit!

Kancelarja gjermane, Angela Merkel paralajmëroi sot kundër shpërthimeve raciste ose antisemitike gjatë protestave në favor të çështjes palestineze, pasi tubime të reja janë planifikuar këtë fundjavë në Gjermani.

Iftari Ndërfetar i organizuar nga Combat Anti-semitisme, merr pjesë edhe Valentina Leskaj

Ambasadorët nga e gjithë bota dhe anëtarët e Kongresit amerikan nga të dy anët ishin ndër pjesëmarrësit e shquar në aktivitetin Nacionale Ndërfetare Iftar (gjatë muajit të Ramazanit), duke lëshuar një thirrje të fortë për komunitetet për të ndërtuar ura miqësie, të bashkohen së bashku dhe të mposhtin anti-Semitizëm dhe urrejtje.

Bashkimi Europian, 1.8 miliardë dollarë për të luftuar antisemitizmin

Plani i BE-së për të luftuar diskriminimin kundër hebrenjve të Evropës do të “mbështesë të drejtat themelore në të gjithë bllokun”.

Studimi i Institutit Amerikan: Në Shqipëri nuk ka anti-semitizëm, marrëdhënie të mira me hebrenjtë

Instituti Ndërkombëtar Republikan thotë se raporti i Projektit Beavon është pasqyrë e situatës aktuale që mund të shërbejë si bazë studimore për analiza e krahasime në të ardhmen. Raporti i publikuar më 15 prill 2021 u është ofruar vendim-marrësve në nivel lokal e shtetëror dhe pjesëtarëve të komunitetit hebraik në Ballkanin Perëndimor.