Startapet izraelite mblodhën mbi 2.2 miliardë dollarë në prill

Kompanitë e teknologjisë izraelite kanë mbledhur 7.6 miliardë dollarë në katër muajt e parë të vitit 2021.


Startapet izraelite mblodhën 2.2 miliard dollarë në prill 2021, sipas njoftimeve për shtyp nga kompanitë dhe investitorët e tyre. Shifra mund të jetë më shumë pasi disa kompani preferojnë të qëndrojnë në vjedhje dhe nganjëherë nuk bëjnë publike investimet që kanë marrë. Ky ishte muaji i dytë radhazi në të cilin fillestarët izraelitë grumbulluan më shumë se 2 miliardë dollarë, pasi mblodhën një rekord prej 2.8 miliardë dollarësh në mars.

Kompanitë e teknologjisë izraelite ngritën 5.4 miliardë dollarë në tre muajt e parë të vitit 2021, sipas IVC-ZAG, dhe tani kanë mbledhur 7.6 miliardë dollarë që nga fillimi i vitit, më shumë se 75% të 10 miliardë dollarëve rekord të mbledhura në të gjithë 2020.#

Në prill, kompania e njohjes së imazheve të analytics me pakicë Trax udhëhoqi rrugën, duke ngritur një raund rekord të vetëm financimi prej 640 milion dollarësh, duke përfshirë rreth gjysmën e shumës në një ofertë dytësore të aksionerëve ekzistues. Kompania e programeve të të dhënave Redis Labs grumbulloi 310 milion dollarë, përfshirë një ofertë dytësore 200 milion dollarë.

Raunde të tjera të mëdha financimi përfshinin kompaninë globale të pagave fintech Deel, e cila grumbulloi 156 milion dollarë, kompania e sigurisë kibernetike Deep Instinct, e cila mblodhi 100 milion dollarë dhe kompania e mbikëqyrjes së kancerit C2i Genomics, e cila mblodhi 100 milion dollarë. Zhvilluesi i robotëve kirurgjikal Memic mblodhi 96 milion dollarë, platforma e kërkimit të aksioneve TipRanks ngriti 77 milion dollarë dhe kompania e sigurisë me burim të hapur WhiteSource ngriti 75 milion dollarë.

Raunde të tjera të mëdha financimi u përfunduan nga kompania dixhitale e menaxhimit të ndërtimit Locusview, e cila grumbulloi 64 milion dollarë, API platforma RapidAPI, e cila mblodhi 60 milion dollarë, dhe kompania e lëngshme e biopsisë Nucleix, e cila mblodhi 55 milion dollarë. Platforma afatshkurtër e qirasë Guesty ngriti 50 milion dollarë dhe kompania e të dhënave të trafikut këmbë Placer.ai gjithashtu mblodhi 50 milion dollarë.

Lexo më shumë

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…