Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën – më e madhja në historinë e saj – duke simuluar një konflikt në shumë fronte.


Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën – më e madhja në historinë e saj – duke simuluar një konflikt në shumë fronte.

Lojërat e luftës, të quajtur “Karrocat e Zjarrit”, do të shohin IDF të provojë përgjigjet e saj për skenarët luftarakë në Izraelin verior dhe jugor, si dhe në Judea dhe Samaria, njoftoi Kan të Dielën.

Pas konsultave të Shtunën, në dritën e tensioneve të rritura në Jeruzalem, Bregun Perëndimor (Judea dhe Samara) dhe Gaza, Shefi i Shtabit i IDF Gjeneral Lt Aviv Kochavi vendosi të vazhdojë me stërvitjen, tha raporti.

Ky ushtrim, i cili përfshin stërvitje në shkallë të gjerë, do të ndërmerret nga njësitë e rekrutuara dhe rezervë, me pjesëmarrjen e ministrive të mbrojtjes dhe punëve të jashtme, si dhe të gjitha agjencive të sigurisë, shtoi raporti.

Në përgjigje të fillimit të stërvitjes, Hezbollah ka ngritur nivelin e tij të gatishmërisë në jug të Libanit dhe Sirisë në lartësi “që nuk janë parë që nga Lufta e Dytë e Libanit”, raportoi gazeta e Libanit El-Neshra.

Gjatë një fjalimi televiziv të Premten për të shënuar “Ditën Ndërkombëtare të Kudsit (Jeruzalemit)” – një ngjarje vjetore e iniciuar nga Irani anti-Izraelit e mbajtur të Premten e fundit të Ramazanit – shefi i Hezbollahut Hassan Nasrallah paralajmëroi Izraelin, “Çdo marrëzi ose ndonjë përpjekje për të ndryshuar rregullat e fejesës nuk do të mbetet pa përgjigje. Ne jemi gati të mbrojmë vendin tonë … Nëse ushtria izraelite do të ishte mjaft e fortë, nuk do të duheshin të gjitha këto manovra”.

Trazirat në Jeruzalemin Lindor

90 palestinezë lëndohen në përleshjet e Jeruzalemit; IDF godet Gazën pasi u qëllua me raketa. Ndikimi i dhunës në jug dhe kryeqytet erdhi pasi Jeruzalemi të Premten në mbrëmje pa disa nga dhuna më e rëndë e qytetit në vite, me 200 palestinezë dhe 17 oficerë policie izraelitë të plagosur ndërsa qindra protestuan në Malin e tempullit dhe policët hynë në kompleks për të qetësuar. trazirat.

Kishte më tepër trazira të Shtunën në mbrëmje në Jeruzalem dhe Gaza, e cila me sa duket u përfshi në orët e para të së Dielës në mëngjes nga forcat izraelite të sigurisë, me dhunën e zbutur rreth orës 2 të mëngjesit.

Rreth orës 1:30 të mëngjesit, një raketë u hodh nga Rripi i Gazës në Izraelin jugor, thanë Forcat e Mbrojtjes së Izraelit. Sirenat e alarmit të raketave u shkaktuan vetëm në një fushë të hapur, ku predha me sa duket u ul. Nuk ka raportime për lëndime ose dëme.

OlPolice tha që një protestë e vogël atje u kthye në trazira që përfshinte “valëvitjen e flamujve palestinezë dhe hedhjen e gurëve drejt forcave”. Oficerët u përgjigjën me mjete për shpërndarje të trazirave.

Dy të dyshuar palestinezë u arrestuan pas spërkatjes me speca të oficerëve izraelitë, tha policia. Të dyshuarit u zbulua se mbanin “mjete sulmi”, shtoi ai, pa specifikuar.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…