Misioni i ri i Mossad, rrëmbimi i regjistrimeve bërthamore të Iranit

Në shkurt, Irani bllokoi hyrjen nga inspektorët e KB në objektet bërthamore, por vazhdoi të regjistronte atë që po ndodhte. Tani po kërcënon të fshijë regjistrimet. Marrja e regjistrimeve pritet të përmirësojë pozicionin e SHBA në negociata

Shefi aktual i Mossad, Yossi Cohen

Nga Ami Rojkes Dombe

Vitet e fundit është shkruar shumë për guximin e organeve të inteligjencës perëndimore në Iran, mes tyre edhe Mosadin Izraelit. Më konkretisht, kreu aktual i Mossad, Yossi Cohen, ka thënë para kamerave në të kaluarën se Mossad ka “veshë dhe më shumë se kaq” në Iran. Mossadi izraelit është madje përgjegjës për vjedhjen e arkivit bërthamor nga Irani. Sidoqoftë, ajo ngre pyetjen pse Mossad dhe agjencitë e tjera të inteligjencës në Perëndim nuk janë në gjendje të neutralizojnë avantazhin e Iranit ndaj IAEA duke vjedhur regjistrimet e impianteve bërthamore.

Rreth shkurtit të këtij viti, Irani vendosi, në një hap të ndërmarrë kundër SHBA-ve dhe Evropës, që do të parandalojë inspektorët e KB-së që të hyjnë në vendet bërthamore të mbikëqyrura sipas marrëveshjeve bërthamore të vitit 2015. Irani i tha OKB-së se regjistrimet nga kamerat në ato ambiente do të vazhdojnë të bëhen për tre muaj (deri në maj të këtij viti), por inspektorët nuk do të kenë qasje në to derisa të ketë marrëveshje që heqin sanksionet e SHBA.

Në ndërkohë, negociatat filluan me ShBA dhe Evropën për kthimin në marrëveshjet bërthamore të vitit 2015, por bisedimet kërkojnë kohë. Pse ka rendesi? Për shkak se marrëveshja midis IAEA dhe Iranit do të skadojë në fund të këtij muaji dhe Irani po kërcënon të fshijë regjistrimet që ka. “Le të shpresojmë se nuk ka ndodhur,” u citua drejtori i përgjithshëm i IAEA, Rafael Grossi të thoshte nga faqja e internetit france24.

Me fjalë të tjera, Irani po përdor regjistrimet dhe dhënien e hyrjes në inspektorët e KB-së si levë në negociatat me SHBA dhe Evropën. Nëse një shërbim inteligjent perëndimor (ndoshta Mossad?) Arrin të marrë fshehurazi ato regjistrime, kërcënimi iranian do të humbte besueshmërinë e tij. Edhe nëse Irani ndiqte kërcënimin e tij dhe regjistrimet fshiheshin, materialet do të ishin akoma në dispozicion të KB.

A pritet që Biden të kundërshtojë një operacion të tillë të inteligjencës? Kam shkruar disa herë në të kaluarën që Biden nuk i shikon me mirësi sabotimet izraelite ose atentatet në Iran që mund të prishin negociatat.

Sidoqoftë, në këtë rast, është një operacion qëllimi i të cilit është vetëm mbledhja e inteligjencës (marrja e regjistrimeve) dhe një që mund t’i japë SHBA-së një avantazh në negociata. Prandaj, Biden nuk pritet të kundërshtojë një operacion të tillë.

/Israeldefense.co.il/

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…