Netanyahu: Nuk do të lejojmë kurrë që ekstremistët dhe terroristët të dhunojnë Jeruzalemin

Kryeministri Benjamin Netanyahu bëri deklaratat e mëposhtme sot, në fillim të takimit të posaçëm të Kabinetit, në Bashkinë e Jeruzalemit, për të shënuar Ditën e Jeruzalemit: Ne nuk do të lejojmë asnjë element ekstremist të minojë qetësinë në Jeruzalem. Ne do të mbështesim rendin dhe ligjin – me forcë dhe me përgjegjësi. Ne do të vazhdojmë të ruajmë lirinë e adhurimit për të gjitha besimet, por nuk do të lejojmë shqetësime të dhunshme.


Kryeministri Benjamin Netanyahu bëri deklaratat e mëposhtme sot, në fillim të takimit të posaçëm të Kabinetit, në Bashkinë e Jeruzalemit, për të shënuar Ditën e Jeruzalemit:

“Tani jemi dëshmitarë të shqetësimeve të dhunshme në Jeruzalem nën ndikimin e agjitatorëve.

Gjatë fundjavës, unë mbajta vlerësime të vazhdueshme të situatës me Ministrin e Mbrojtjes, Ministrin e Sigurisë Publike, Shefin e Shtabit të IDF, Inspektorin e Përgjithshëm të Policisë së Izraelit, kreun e ISA, kreun e Këshillit të Sigurimit Kombëtar dhe zyrtarë të tjerë .

Ne nuk do të lejojmë asnjë element ekstremist të minojë qetësinë në Jeruzalem. Ne do të mbështesim rendin dhe ligjin – me forcë dhe me përgjegjësi. Ne do të vazhdojmë të ruajmë lirinë e adhurimit për të gjitha besimet, por nuk do të lejojmë shqetësime të dhunshme.

Në të njëjtën frymë, unë u them organizatave terroriste: Izraeli do t’i përgjigjet fuqishëm çdo veprimi të agresionit nga Rripi i Gazës.
Jeruzalemi ka qenë kryeqyteti i popullit hebre për mijëra vjet. Rrënjët tona në Jeruzalem shkojnë përsëri në kohët biblike. Lidhja jonë e vazhdueshme me Jeruzalemin është ruajtur në të gjitha brezat.

Çdo zbulim arkeologjik dëshmon forcën e kësaj lidhjeje. Ne po zbulojmë të kaluarën e Jeruzalemit edhe pasi sigurojmë të ardhmen e tij.

Për 54 vjet, Jeruzalemi ka qenë i bashkuar nën sundimin e Shtetit demokratik të Izraelit. Kur dikush shikon mbrapa mijëra vjet të sundimit hebre dhe sundimin e huaj, dhe sot përsëri nën shtetin e hebrenjve, vetëm nën sovranitetin e Izraelit është siguruar liri e plotë dhe e qëndrueshme e adhurimit për të gjitha besimet, dhe kështu ne do të vazhdojmë .

Në të njëjtën kohë, ne jemi duke zhvilluar Jeruzalemin në çdo sferë: Ndërtimi, infrastruktura e transportit, punësimi, teknologjia e lartë dhe shkenca, trashëgimia, kultura, artet dhe më shumë.

Ne i hedhim poshtë me vendosmëri presionet për të mos ndërtuar në Jeruzalem. Fatkeqësisht, këto presione janë rritur vonë. Unë u them edhe miqve tanë më të mirë: Jeruzalemi është kryeqyteti i Izraelit. Ashtu si çdo popull ndërton kryeqytetin e tij dhe në kryeqytetin e tij, ashtu edhe ne rezervojmë të drejtën për të ndërtuar Jeruzalemin dhe në Jeruzalem. Kjo është ajo që kemi bërë dhe do të vazhdojmë të bëjmë “.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…