Hillel Fuld: Iron Dome, kupola e hekurt që po mbron Izraelin

Falë Kupolës së Hekurt, më në fund mund të mbrohemi dhe të sigurohemi që shteti i Izraelit të vazhdojë të sigurojë një strehë të sigurt për hebrenjtë në të gjithë botën.


Nga Hillel Fuld

Më vjen keq, e di që kjo është e qartë, por duhet të deklarohet.

“Iron Dome” (Kupola e Hekurt). A ndaleni ndonjëherë dhe mendoni për këtë shpikje të pabesueshme ??

Kjo gjë gjurmon raketa dhe raketa në ajër, në kohë reale, dhe i shpërthen ato !!

Mendoni për atë për një sekondë!

As nuk mund të filloj të imagjinoj nivelin e sofistikimit teknologjik që shkon në ndërtimin e një gjëje si Kupola e Hekurt (Iron Dome)

A e kuptojmë plotësisht se si duken një mijë raketa të hedhura në Izrael? Unë nuk dua të bëj kurrë asgjë ose të nënçmoj jetën që kemi humbur; por është e rëndësishme të kujtojmë sa qindra, në mos mijëra jetë hebreje, Kupola e Hekurt ka shpëtuar vetëm në këtë situatë aktuale, për të mos përmendur çdo incident tjetër që kemi pasur që nga shpikja e Kupolës së Hekurt.

Nuk mund të mos pranoj kontrastin e mprehtë midis nesh dhe atyre. Ne zhvillojmë teknologji për të shpëtuar jetë. Ata ndërtojnë produkte për t’i dhënë fund jetës.

Nuk e di kush është ideatori i Kupolës së Hekurt, por kushdo qoftë, unë kam nevojë t’i takoj dhe t’i falënderoj.

Është gjithmonë mirë t’i vendosësh gjërat në perspektivë.

Ashtu siç pëlqen të theksoj pop-et e mia, çdo jetë që humbet është një botë e tërë. Më besoni, ne e dimë këtë më mirë se kushdo. Sidoqoftë, në skemën madhështore të gjërave, kombi ynë nuk ka pasur kurrë një periudhë 73 vjeçare, në të cilën kaq pak hebrenj janë vrarë që nga shkatërrimi i tempullit të dytë.

Pavarësisht nëse ishte inkuizicioni, progromet, Holokausti, apo ngjarje të tjera të panumërta historike në të cilat mijëra ose miliona hebrenj u vranë, ishte gjithmonë diçka në çdo brez.

Përsëri, çdo jetë e humbur është një tragjedi, por duke bërë një hap prapa, ne kurrë nuk e kemi pasur këtë të mirë. Ky vend po na mbron, dhe për një herë, ne mund dhe do të ngrihemi për veten tonë dhe të luftojmë.

Falë Kupolës së Hekurt, më në fund mund të mbrohemi dhe të sigurohemi që shteti i Izraelit të vazhdojë të sigurojë një strehë të sigurt për hebrenjtë në të gjithë botën. Sepse kur varen nga bota për të na mbrojtur, mirë, të gjithë e pamë se si shkoi dhe nuk do ta harrojmë kurrë.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…