Kush është David Barnea, shefi i ri i Mossad, agjencisë më të famshme të spiunazhit

Në dhjetor të vitit të kaluar, Kryeministri Benjamin Netanyahu vendosi Barnea si të nominuarin e tij për të zëvendësuar Cohen.

Nga e majta në të djathtë: Kreu i ardhshëm i Mossad David (Dedi) Barnea, Kryeministri Benjamin Netanyahu dhe kreu i Mossad në largim Yossi Cohen.

Nga YONAH JEREMY BOB

Prokurori i Përgjithshëm Avichai Mandelblit të hënën njoftoi se ai i kishte hapur rrugën David Barnea, nënkryetari aktual i Mossad, për të pasuar Yossi Cohen, si kreu i agjencisë së famshme të spiunimit.

Disa muaj më parë, Mandelblit kishte ngrirë emërimin duke thënë se ajo duhet të priste për një qeveri të re, të përhershme për të përfunduar.

Sidoqoftë, prokurori i përgjithshëm tha të hënën se situata politike aktualisht duket se mund të mos ketë qeveri të re në fuqi deri më 1 qershor kur Cohen të tërhiqet.

Prandaj, ai tha se kundërshtimi i përgjithshëm ligjor për një qeveri në tranzicion për të bërë emërime të mëdha mund të shfuqizohej nga nevoja për të pasur një shef të ri në vend javën e ardhshme.

Në dhjetor, Kryeministri Benjamin Netanyahu vendosi Barnea si të nominuarin e tij për të zëvendësuar Cohen.

Emërimi u miratua më vonë nga Komiteti Këshillimor i Shërbimit Civil, i udhëhequr nga ish-gjyqtari i Gjykatës së Lartë Eliezer Goldberg.
Kryeministri përgjithësisht ka diskrecion pothuajse të plotë se kush drejton agjencinë elite të spiunimit të Izraelit. Teknikisht, agjencia është një pjesë e Zyrës së Kryeministrit kështu që nuk nevojiten aprovime të kabinetit ose Knesset.

Barnea ka shërbyer si zëvendës shef për dy vjet dhe mundi “A”, një ish-zëvendës shef, për këtë punë.

Përveç shërbimit në një njësi elitare të zbulimit IDF, ai ka shërbyer në një larmi të madhe të divizioneve të Mossad, por veçanërisht si shef i divizionit të rekrutimit të spiunëve Tsomet dhe si nënkryetar i divizionit të përgjimit elektronik Keshet.

Emërimi i Barnea-s u vlerësua në atë kohë në The Jerusalem Post, si nga ish shefi i agjencisë Danny Yatom dhe ish-zëvendës shefi Ram Ben Barak.

Meqenëse Yatom dhe Ben Barak janë të dy kritikë të fortë të Netanyahut, mbështetja e tyre sinjalizoi se Barnea respektohet gjerësisht brenda komunitetit të inteligjencës.

Në të njëjtën kohë, përshtypja është se Barnea ka të ngjarë të jetë një shef agresiv i Mossad-it që merr rrezikun përgjatë linjave të Cohen.

Kjo është në kontrast me paraardhësin e Cohen, Tamir Pardo, i cili theksoi mbledhjen e vazhdueshme të inteligjencës, ndërmori më pak rreziqe të guximshme operacionale dhe u përpoq ta mbante agjensinë më prapa skenave.

Gjithashtu, ai ishte i përfshirë në marrëveshje normalizimi që shefi aktual i Mossad ndihmoi për të shtyrë përpara vendet e moderuara arabe suni.

Nganjëherë, shefi tjetër i Mossad zgjidhet sa një muaj para se shefi aktual të vendoset të largohet. Për shembull, emërimi i Cohen u njoftua vetëm në dhjetor 2015 me marrjen e tij të detyrës në janar 2016.

Po kështu, Netanyahu shpesh agonizon për emërime të tilla deri në momentin e fundit – dhe gjithashtu i përdor ato për të mbledhur besnikëri nga ata që kërkojnë një takim.

Sidoqoftë, u duk se Netanyahu donte të shpallte emërimin në Dhjetor para se të shpalleshin zgjedhjet e Marsit.

Ai kishte shpresuar se kjo do të shmangte secilin nga dy skenarët: ku kritikët përpiqen të bllokojnë çdo emërim në të ardhmen gjatë sezonit të zgjedhjeve ose ku ai mund të humbasë kryeministrinë përpara se Cohen të pritej të hiqte dorë në qershor pas një mandati pesë-vjeçar plus një gjashtë muaj zgjatje.

Udhëheqësi i Partisë Blu dhe të Bardhë dhe Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz u la veçanërisht jashtë njoftimit të Netanyahut, pavarësisht nga marrëveshja e tyre e koalicionit se ai mund të vinte veton për çdo emërim të lartë.

Gantz lëshoi ​​deklaratën e tij duke ndjekur deklaratën e Netanyahut, duke thënë se “Mossad ka shumë sfida domethënëse dhe thelbësore për mbajtjen e Shtetit të Izraelit dhe qytetarëve të tij të sigurt. Ne do të presim miratimin e Komitetit Goldberg dhe do t’i urojmë Barnea fatin më të mirë në rolin e tij. ”

Sidoqoftë, në prapaskenë ishte e qartë që Gantz ishte ndërprerë nga procesi, ishte duke djegur dhe i kishte përcjellë pakënaqësinë Netanyahu.

Më tej, zëdhënësi i Gantz i kishte thënë Post në të kaluarën se ai do të sigurohej që të peshonte në role të tilla.

Sidoqoftë, Netanyahu ka qenë i njohur për të anashkaluar Gantz për një sërë vendimesh.

Gantz përgëzoi Barnea për “marrjen në dorë të një prej organizatave më të mira të inteligjencës në botë” pas njoftimit të hënën.

Ai gjithashtu falënderoi Cohen, për të cilin Gantz tha se ndërtoi aftësi të reja për Mossad dhe drejtoi operacione të guximshme dhe të rëndësishme.

“Krijimi i mbrojtjes do të vazhdojë të punojë ngushtë me Mossad dhe do të ndihmojë në çdo detyrë që mund të kërkohet në fushatën e rëndësishme për të forcuar sigurinë e Izraelit, “përfundoi Gantz.

Presidenti Reuven Rivlin gjithashtu e përgëzoi Barnea dhe i uroi atij sukses në rolin e tij të ardhshëm, duke thënë se ai “nuk ka dyshim se [Barnea] do të drejtojë njerëzit e shkëlqyeshëm të institucionit tonë me profesionalizëm, mençuri dhe guxim”.

“Unë kam besim se aftësitë tuaja të larmishme dhe mbresëlënëse dhe shërbimi juaj shumë vjeçar ndaj shtetit do t’ju drejtojë në rrugën tuaj për sigurinë dhe epërsinë operacionale të Izraelit,” shtoi Rivlin.

Kishte disa raporte që njoftimi i hershëm i Barnea mund të çonte në dorëheqjen e Cohen para qershorit, duke pasur parasysh që mandati i tij origjinal pesë-vjeçar skadon muajin tjetër, por Zyra e Kryeministrit konfirmoi që tani Cohen pritet të shërbejë deri në Qershor.

Vendimi i Cohen për të dhënë dorëheqjen para qershorit mund të lidhet me planet e tij të mundshme për të hyrë në politikë pasi pret një periudhë tre-vjeçare ftohjeje që fillon vetëm pasi ai të jetë jashtë zyrës.

Ishte gjithashtu e mundur që Cohen të ishte më pak i ngazëllyer kur merrej me administratën e ardhshme të Biden, pasi ishte marrë me administratën fort anti-Iran Trump për katër vitet e fundit. / The Jerusalem Post/

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…