Benjamin Netanyahu: James Bond nuk ka asnjë krahasim me atë që bën Mossad!

Kryeministri Benjamin Netanyahu dhe Drejtori i Mossad Yossi Cohen dhanë Çmimin e Kryeministrit për Operacionet Mossad. Në ceremoni, Kryeministri njoftoi emërimin e David Barnea si Drejtorin e ardhshëm të Mossad.


Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, dhe Drejtori i Mossad Yossi Cohen dhanë Çmimin e Kryeministrit për Operacionet Mossad. Në ceremoni, Kryeministri njoftoi emërimin e David Barnea si Drejtorin e ardhshëm të Mossad.

Fjala e Kryeministrit Netanyahu:

“‘Ata që guxojnë, fitojnë’. Sidoqoftë, dikush duhet të guxojë të miratojë gjërat që ata që guxojnë t’i sjellin para tij, gjë që bëhet gjithnjë e më e vështirë. Çdo operacion është më i guximshëm, imagjinativ dhe më i egër se ai para tij. James Bond nuk ka asgjë mbi të gjithë ju. Ne do të hapin kinematë brenda pak ditësh, por asnjë film aksion nuk i afrohet asaj që bën Mossad.

Këto operacione, të cilat janë me përmasa globale, në çdo kuptim të fjalës, kryhen nga secili prej jush, në kombinim me të gjitha agjencitë dhe nën udhëheqjen tuaj, Yossi.

Unë ju informoj sot për emërimin e David Barnea si Drejtorin e ardhshëm të Mossad në mënyrë që Mossad dhe Shteti i Izraelit të vazhdojnë në arritjet e tyre për të garantuar sigurinë e Izraelit. Misioni i parë i secilit prej jush është të parandalojë Iranin që të armatoset me armë bërthamore. Ky është misioni kryesor.

Unë e vlerësoj shumë mikun tonë, SHBA, i cili ka qëndruar në krahun tonë për shumë vite. Kjo është pjesë e sigurisë sonë kombëtare. Por mund të ketë një situatë në të cilën qëllimi ynë kryesor – sigurimi që ajatollahët nuk i japin fund ekzistencës së popullit hebre, i cili ka vazhduar për mijëra vjet – do të kërkojë që ne të marrim vendime të guximshme dhe të pavarura. Shteti i Izraelit nuk do të lejojë Iranin të armatoset me armë bërthamore.

Në çdo rast, me ose pa një marrëveshje, ne do të bëjmë gjithçka për të parandaluar që Irani të armatoset me armë bërthamore dhe kjo sepse ka të bëjë me ekzistencën tonë. Ky është misioni juaj i parë.

Këto operacione kanë një qëllim. Kjo veprimtari ka një qëllim. Këto strategji kanë një qëllim. Drejtori i Mossad-it ju ka thënë: Duhet të kihet parasysh, duhet të vendoset, dhe unë gjithashtu të mbështes. Por unë nuk ju jap vetëm mbështetje, por gjithashtu ju jap një shtytje, një shtytje në mënyrë që të shkatërroni mjetet e shkatërrimit të armiqve tanë”.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…