Bashkëpunimi, Gjeorgjia do të prodhojë armë të lehta izraelite

Ministri i mbrojtjes i vendit Euroaziatik njoftoi se prodhimi i pushkëve M4, brenda kornizës së një ndërmarrje gjeorgjiane-izraelite pritet të fillojë në fund të vitit 2021


Gjeorgjia do të fillojë prodhimin vendas të pushkëve sulmuese dhe UAV-ve. Portali JAMnews raportoi se Ministri Gjeorgjian i Mbrojtjes, Juansher Burchuladze, njoftoi se vendi Euroaziatik është aktualisht në bisedime me kompanitë e Afrikës së Jugut, Polake dhe Izraelite si dhe vendet anëtare të NATO-s për të nisur Programin e Forcave të Mbrojtjes 2030 që përfshin prodhimin e pushkëve sulmuese dhe UAVs.

Sipas ministrit, një marrëveshje për të filluar prodhimin e dronëve do të nënshkruhet në 2021, dhe prodhimi do të fillojë në 2022. Burchuladze shtoi se prodhimi i pushkëve M4 brenda kornizës së ndërmarrjes së përbashkët gjeorgjiane-izraelite Delta pritet të fillojë në fund të këtij viti.

Në fillim të marsit, Ministria Gjeorgjiane e Mbrojtjes njoftoi se ministri u takua me një përfaqësues të kompanisë izraelite Elbit Systems dhe gjatë takimit ata diskutuan zhvillimin e industrisë lokale të mbrojtjes bazuar në ndërmarrjen e përbashkët Delta.

Dihet mirë se vetëm dy ndërmarrje izraelite mund të prodhojnë pushkë M4 ose të ngjashme në sasitë e nevojshme nga ushtria gjeorgjiane si dhe të sigurojnë njohuri për prodhimin vendas. Emtan mohoi se ishte përfshirë, ndërsa IWI, një filial i SK Group, nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…