Benjamin Netanyahu: Yossi Cohen, shefi më i mirë që ka pasur Mossad!

Izraeli arriti të infiltronte në “zemrën” e Iranit, tha kreu i Mossad të hënën ndërsa i dha lamtumirën agjencisë legjendare të spiunimit.


Izraeli arriti të infiltronte në “zemrën” e Iranit, tha kreu i Mossad të hënën ndërsa i dha lamtumirën agjencisë legjendare të spiunimit.

Komentet e Cohen erdhën në fund të një mandati pesë-vjeçar si shef spiun që mendohet të ketë parë një zgjerim të dukshëm të veprimeve të fshehta kundër Iranit, veçanërisht programit të tij bërthamor.

Kjo përfshinte vrasjen e babait të programit bërthamor të Iranit dhe shpërthime misterioze në vendet delikate bërthamore, të cilat i janë atribuar Izraelit, si dhe një sulm i guximshëm në arkivat bërthamore të vendit, të cilat Kryeministri Benjamin Netanyahu i zbuloi botës në një mënyrë dramatike ne 2018

Nga e djathta në të majtë: Kryeministri Benjamin Netanyahu, shefi i ri i Mossad David Barnea dhe udhëheqësi i jashtëm i agjencisë së inteligjencës Yossi Cohen më 1 qershor 2021. (Kobi Gideon / GPO)

“Ne depërtuam në zemrën e zemrës së armikut Iran,” tha Cohen në një ceremoni lamtumire së bashku me Netanyahu. “Ne kemi vepruar për të mbledhur vazhdimisht inteligjencë dhe për të zbuluar sekretet e saj, dhe minuar vetëbesimin dhe kryelartësinë e saj.”

Cohen tha se operacioni për të hequr arkivin bërthamor kishte “ekspozuar në të gjithë botën programin ushtarak bërthamor të Iranit, planet e tij, ruajtjen e tij të aftësive në fushën bërthamore ushtarake dhe mashtrimet dhe gënjeshtrat e Iranit”.

Netanyahu e quajti operacionin për t’u futur në arkivin bërthamor dhe për të kontrabanduar dosjet në Izrael “një nga arritjet më të lavdishme të Mossad në të gjitha ditët e tij”, dhe “Argo” mbi steroidet “, një referencë për një film të vitit 2012 bazuar në një operacion për të kontrabandoni diplomatët amerikanë nga Teherani pas Revolucionit Islamik të vitit 1979.

Cohen dhe Netanyahu të dy mbetën mamaja në aktivitete të tjera për të penguar programin bërthamor të Iranit që Izraeli është supozuar gjerësisht se qëndron pas, duke përfshirë dëmtimin e fundit të centrifugave në objektin bërthamor Natanz, të cilin Teherani ka fajësuar për sabotimin e drejtuar nga Izraeli.

“Unë nuk dua dhe nuk mund të detajoj të gjitha ato që bëmë për të luftuar regjimin ajatollah që kërcënon të na asgjësojë. Edhe këtë mbrëmje, shumica e këtyre gjërave në fushën e mashtrimit duhet të qëndrojnë në hije,”tha kryeministri.

Ai e quajti Cohen një nga kokat më të mira të Mosadit ndonjëherë.

Cohen u zgjodh në krye të Mossad pasi shërbeu si këshilltar i sigurisë kombëtare të Netanyahut dhe ishte një pjesë kryesore e përpjekjeve të pasuksesshme për të mbajtur administratën e Barak Obamës nga hyrja në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

Netanyahu tha se ai i kishte thënë Cohen me hyrjen në pozicionin Mossad në 2016 se përgjegjësia e tij kryesore do të ishte ndalimi i Iranit.

“Ju shtyn nga ana juaj dhe unë u largova nga e imja”, tha ai, me gjasë një referencë në përpjekjet e zëshme të Kryeministrit për të lobuar në botë kundër marrëveshjes bërthamore, të cilën SHBA nën ish-presidentin Donald Trump u tërhoq në 2018.

Presidenti aktual i SHBA Joe Biden është përpjekur të fillojë negociatat që synojnë ribashkimin e marrëveshjes, megjithë kundërshtimin e Izraelit. Këto përpjekje janë komplikuar nga veprimi i fshehtë i vazhdueshëm që duket se po zhvillohet kundër Iranit, i cili është mbështetur në Izrael.

Midis atyre që morën pjesë në ceremoni të hënën ishte ish sekretari i shtetit Mike Pompeo, një nga arkitektët e politikës së administratës Trump për Iranin.

Të Dielën, Cohen bëri thirrje që Izraeli të rritë veprimtarinë kundër Iranit “në mënyrë që të kuptojë se kalimi i linjave do t’i kushtojë dëm të madh”.

Mandati i Cohen si shefi i Mossad përfundon të martën. Ai po pasohet nga David Barnea, një veteran i organizatës i cili ka qenë nënkryetari i saj për dy vitet e fundit.

Javën e kaluar, Netanyahu tha se detyra kryesore e Barnea si kreu i Mossad do të ishte “për të parandaluar Iranin nga blerja e armëve bërthamore”.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…