Qeveria e Izraelit nuk mund të mbështetet në Vëllazërinë Myslimane

Çdo koalicion që varet nga mbështetja nga Ra’am dhe Lista e Përbashkët Arabe rrezikon sigurinë kombëtare të vendit.


Nga Amir Avivi

Duket se Vëllazëria Myslimane është bërë faktori kryesor në shtetin hebre. Kreu i Partisë Yamina, Naftali Bennett, dhe kryetari i Yesh Atid, Yair Lapid, duket se kanë krijuar një marrëveshje koalicioni që do të përfshinte Listën e Bashkuar Arabe (Ra’am).

Çdo qeveri izraelite që mbështetet në këtë lloj mbështetje rrezikon sigurinë kombëtare të vendit. Armiqtë e Izraelit po shikojnë nga afër, të gatshëm të hidhen pasi politikanët izraelitë duket se i kanë shitur shpirtrat e tyre djallit. Vetëm një qeveri e fortë e qëndrueshme Sioniste, pavarësisht nga politika e saj, mund të sigurojë nivelin e gatishmërisë ushtarake dhe parandalimit që i duhet Izraelit për të mbijetuar.

Për mijëvjeçarë, populli hebre dëshironte të kthehej në atdheun e tij antik. Ata ëndërronin për një epokë të re të vetëvendosjes hebraike, kur hebrenjtë mund të vendosnin fatin e tyre.

Vlerat sioniste në të gjithë spektrin politik janë rrotulluar gjithmonë rreth nocionit të një shumice hebreje. Minoritetet festohen me të drejta të plota sipas ligjit, por Izraeli duhet të mbrojë veten nga kërcënimet përmbysëse nga brenda. Tani duket sikur Sionizmi është vënë në bllok në emër të egos politike dhe interesave.

Ra’am është një pjesë e Vëllazërisë Myslimane Islamiste Globale. Si çdo kapitull i Vëllazërisë Myslimane, ajo kërkon të rrëzojë ngadalë aparatin aktual shtetëror duke ushtruar ndikim nga brenda sistemit politik, derisa të mund të shpërbëhet dhe zëvendësohet nga një teokraci islamike.

Ra’am ka marrëdhënie të ngushta pune me udhëheqjen e Hamasit dhe Organizatës Çlirimtare të Palestinës, të cilat e shohin atë si përfaqësuesin e tyre në Knesset të Izraelit.

Rreziku i mundshëm i Ra’am dhe Lista e Përbashkët Arabe nuk mund të mbivlerësohet. Anëtarët e këtyre partive janë ulur në burgjet izraelite për të ndihmuar dhe mbështetur Hamasin. Ish themeluesi i partisë Balad u largua nga vendi pasi u akuzua për spiunim për Hezbollah. Disa fjalime rreth unitetit dhe bashkëjetesës nuk e ndryshojnë këtë realitet.

Për muaj me radhë, Habithonistim-ISDF, një grup prej 2,000 ish-gjeneralësh, oficerësh dhe ushtarakësh izraelitë kanë paralajmëruar që legjitimimi i kësaj partie apo të tjera si kjo do të çonte në dhunë. Konflikt i fundit dhe trazirat vdekjeprurëse ndërqytetare në të gjithë Izraelin dhe operacioni ushtarak në Gaza, që pasoi mund t’i atribuohet drejtpërdrejt këtyre palëve si partnerë të vlefshëm në formimin e një qeverie izraelite.

Pasi u njoftua armëpushimi, udhëheqësit e Hamasit dolën nga bunkerët e tyre dhe përgëzuan atë që ata e perceptuan si kryengritjen palestineze brenda Izraelit, duke u mburrur se ata kanë 10,000 martirë vetëvrasës me shtetësi Izraelite, në pritje të urdhrave nga Gaza.

Kjo nuk ka të bëjë me racën apo fenë. Çdo parti e madhe politike mburret me mbështetjen nga myslimanët, të krishterët dhe druzët. Çdo parti e madhe politike me krenari ka izraelitë jo-hebrenj në listën e saj parlamentare. Sidoqoftë, Ra’am dhe Lista e Përbashkët Arabe kërkojnë të shkatërrojnë vendin përmes fletëve të votimit ose plumbit.

E gjithë kjo po zhvillohet ngadalë në mes të ditës. Udhëheqja e Ra’am u tërhoq nga negociatat e koalicionit gjatë operacionit të fundit në Gaza sepse kundërshtoi veprimet kundër Hamasit. Ata kërkuan që të hiqeshin akuzat kundër izraelitëve myslimanë që dogjën sinagogat dhe sulmuan hebrenjtë.

Një qeveri izraelite që mbështetet në këtë parti për të funksionuar thjesht nuk do të jetë në gjendje të funksionojë. Vetë veprimi i fuqizimit të këtyre forcave brenda politikës izraelite tashmë ka çuar në gjakderdhje.

Për hir të sigurisë së Izraelit, duhet të ndërtohet një qeveri që pasqyron vullnetin e njerëzve dhe jo ëndrrat e armiqve tanë. /JNS/


Rreth autorit

Gjeneral Brigade (Në pension) Amir Avivi është themeluesi dhe CEO i Habithonistim – Mbrojtësit e Izraelit.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…