Avionët izraelitë F-35 stërvitje në Itali: Fokusi është Irani

Gjashtë avionë F-35 të forcave ajrore izraelite zbarkuan në Itali, për të marrë pjesë në një stërvitje ajrore dyjavore në Itali me forcën e saj ajrore, së bashku me ato të Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar.


Gjashtë avionë F-35 të forcave ajrore izraelite zbarkuan në Itali, për të marrë pjesë në një stërvitje ajrore dyjavore në Itali me forcën e saj ajrore, së bashku me ato të Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar, në stërvitjen më të madhe dhe më të largët që avionët izraelitë kanë marrë pjesë deri më sot, tha ushtria të dielën.

Megjithëse qëllimi i qartë i stërvitjes është të përmirësojë aftësitë e përgjithshme të avionit F-35, i cili hyri në shërbimin ushtarak në fund të vitit 2016, tha një oficer i lartë i Forcave Ajrore Izraelite, i cili pranoi se pjesërisht, kjo stërvitje – e quajtur Falcon Strike 2021 – kishte për qëllim të përgatitni pilotët izraelitë për përdorimin e avionëve luftarakë kundër forcave iraniane.

“Irani është në fokusin tonë,” tha oficeri i lartë, duke folur para gazetarëve në kushte anonimiteti.

Ushtrimi do të mbahet nga 6 qershor deri më 17 qershor, por do të fillojë seriozisht të hënën. Megjithëse avionët izraelitë F-35 kanë marrë pjesë në stërvitje ndërkombëtare në të kaluarën, kjo do të jetë hera e parë që avionët do të fluturojë së bashku me avionët F-35 nga tre vende të tjera.

Përveç avionëve F-35 nga Izraeli, SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Italia, avionët luftarakë amerikanë F-16 do të marrin pjesë në stërvitje, së bashku me një aeroplan zbulimi IAF Gulfstream “Eitam”, dy IAF Boeing “Re’em ”Avionë të karburantit, një avion italian i karburantit KC767, një aeroplan italian KC130J i karburantit, një aeroplan italian i zbulimit Gulfstream“ Eitam ”dhe një avion i karburantit britanik Voyager A330.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…