Netanyahu: Nëse votohet, qeveria e majtë do të jetë mashtrimi më i madh zgjedhor në historinë e Izraelit

Kryeministri Benjamin Netanyahu akuzoi rivalët e tij, ndërsa ata u shfaqën së bashku, në atë që ai e quajti një “qeveri të rrezikshme të majtë”, duke pretenduar se nëse miratohet, koalicioni do të ishte rezultat i “mashtrimit më të madh zgjedhor” në historinë e Izraelit .


Kryeministri Benjamin Netanyahu akuzoi rivalët e tij, ndërsa ata u shfaqën së bashku, në atë që ai e quajti një “qeveri të rrezikshme të majtë”, duke pretenduar se nëse miratohet, koalicioni do të ishte rezultat i “mashtrimit më të madh zgjedhor” në historinë e Izraelit .

Në një takim me deputetët e partisë së tij Likud, Netanyahu tha se ai dënoi çdo nxitje dhe dhunë, “edhe kur të tjerët heshtin kur nxitja ndaj nesh është e shfrenuar”.

“Parimi duhet të jetë i qartë dhe uniform për të gjithë: Nxitja dhe dhuna – dhe nxitja e dhunës – gjithmonë do të jenë jashtë kufijve,” tha ai.

Komentet e tij erdhën një ditë pasi kreu i agjencisë së sigurimit Shin Bet lëshoi një paralajmërim të rrallë se nxitja në rritje dhe gjuha e urrejtjes në mediat sociale mund të çojë në dhunë politike dhe pasi ligjvënësve në të ashtuquajturën “ndryshimi i qeverisë” iu dha siguri shtesë mes presion në rritje nga e djathta.

Lexo më shumë

Iris Matathia: Shqipëria dhe Izraeli janë dy dashuritë e mia të përjetshme!

“Origjina ime është një përzierje e bukur dhe e veçantë besoj. Unë jam shqiptare, sepse vendlindja ime është Shqipëria, jam…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Iris Matathia: Shqipëria dhe Izraeli janë dy dashuritë e mia të përjetshme!

“Origjina ime është një përzierje e bukur dhe e veçantë besoj. Unë jam shqiptare, sepse vendlindja ime është Shqipëria, jam…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…