Ambasadorja Demiri viziton Qendrën Peres për Paqe dhe Inovacion, projekte Izrael – Kosovë

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, vizitoi “Qendrën Peres për Paqe dhe Inovacion”, në qytetin Jaffa të Shtetit të Izraelit.


Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, vizitoi “Qendrën Peres për Paqe dhe Inovacion”, në qytetin Jaffa të Shtetit të Izraelit.

Kryediplomatja kosovare zhvilloi një takim me Nadav Tamir, ish-diplomat izraelit, tani drejtor ekzekutiv në grupin liberal jofitimprurës të avokimit “J Street”, në Izrael, si dhe këshilltar i lartë për çështje qeveritare ndërkombëtare në Qendrën Peres për Paqe dhe Inovacion.

Kjo organizatë është themeluar më 1966 nga Laureati i Paqes dhe ish-Presidenti i ndjerë izraelit, z. Shimon Peres.

“Z.Tamir më informoi për programet bashkëkohore të kësaj qendre në fushat e inovacionit, sportit, kultivimit të lidershipit e sipërmarrjes, shëndetësisë, biznesit dhe mjedisit. Këto programe zbatohen me një rrjet të partnerëve vendorë, rajonalë dhe ndërkombëtarë. I mirëpres bashkëpunimin e ngushtë dhe shkëmbimet ndërmjet Qendrës Peres për Paqe dhe Inovacion dhe organizatave kosovare të fushave përkatëse”, shkruan Demiri në postimin e saj në rrjetet sociale.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…