Ambasadorja Demiri viziton Van Leer Jerusalem Institute: Bashkëpunim me institucionet e Arsimit të Kosovës

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, së bashku edhe me Sekretaren për Çështjet Akademike në Universitetin Bar-Ilan të Izraelit, Rachel Shelly Levy Drummer, vizituan Van Leer Jerusalem Institute, për të diskutuar rreth mundësive të bashkëpunimit me Institucionet e Arsimit të Kosovës


Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, së bashku edhe me Sekretaren për Çështjet Akademike në Universitetin Bar-Ilan të Izraelit, Rachel Shelly Levy Drummer, vizituan Van Leer Jerusalem Institute, për të diskutuar rreth mundësive të bashkëpunimit me Institucionet e Arsimit të Kosovës

“Së bashku me Rachel Shelly Levy Drummer, patëm kënaqësinë të vizitojmë Van Leer Jerusalem Institute dhe të diskutojmë rreth mundësive të bashkëpunimit me institucionet e Arsimit të Kosovës. 🇽🇰🇮🇱”, shkruan ambasadorja Demiri në rrjetet sociale.

Instituti Van Leer Jerusalem (VLJI) është një qendër për studimin dhe diskutimin ndërdisiplinor të çështjeve që lidhen me filozofinë, shoqërinë, kulturën dhe arsimin. Instituti u krijua në mënyrë që të krijojë një grup njohurish dhe ligjërimesh që shprehin spektrin e gjerë të disiplinave dhe mendimeve në Izrael. Kontributi i një bërthame studiuesish të njohur lehtëson zbatimin e reformave dhe qasjeve të reja në sfera të ndryshme shoqërore.

Instituti është i vendosur në lagjen Talbiya të Jeruzalemit, në vendin fqinj të rezidencës zyrtare të Presidentit të Izraelit. Në Kampusi e tij ndodhen Akademia e Shkencave dhe Shkencave Humane të Izraelit dhe Këshilli për Arsimin e Lartë.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…