Shirley Pinto, deputetja e parë izraelite e shurdhër betohet me gjuhën e shenjave

Kryeministri Bennett lavdëron ‘një nga momentet më kuptimplota për mua’, ndërsa ligjvënësi Yamina bashkohet me parlamentin sipas law ligjit Norvegjez ’pas dorëheqjes së një ministri të partisë


Shirley Pinto, deputetja e parë e shurdhër e Knesset, Parlamentit izraelit, u betua në zyrë të sot duke përdorur gjuhën e shenjave.

Pinto, një deputete nga partia Yamina e kryeministrit Naftali Bennett, hyri në parlamentin izraelit pas dorëheqjes së një prej ministrave të partisë përmes “Ligjit Norvegjez”, i cili lejon çdo deputet që është emëruar në një post kabineti të largohet përkohësisht nga Knesset, duke lejuar kështu një tjetër kandidat në listën e partisë për të hyrë në parlament në vend të tyre.

Sekretari i Përgjithshëm i Knesset, Yardena Meller-Horowitz thirri emrin e Pinto-s në plenum, dhe ligjvënësi qëndroi dhe, në të dy gjuhët e shenjave dhe në të folur Hebraisht, u betua për besnikërinë e saj ndaj Knesset.

Pinto është një aktiviste për një kohë të gjatë për çështje që lidhen me aftësinë e kufizuar, veçanërisht ato që kanë të bëjnë me dëmtimin e dëgjimit dhe shërben si përfaqësues i Yamina në Kongresin Botëror Zionist.

Ajo u bashkua me partinë – atëherë e quajtur E Djathta e Re – në fillim të vitit 2019 në listën e saj të kandidatëve, por partia nuk arriti të kapërcejë pragun zgjedhor.

Kryeministri Naftali Bennett, kreu i Yamina, përgëzoi Pinto dhe vlerësoi rastin historik.

“Një nga momentet më domethënëse për mua – për të gjithë ne,” shkroi ai në Twitter pasi ajo u betua. “E dashura ime Shirley, unë jam shumë krenare për ty.”

Lexo më shumë

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…