Pesë kompani izraelite midis Pionierëve të Teknologjisë 2021 të Forumit Ekonomik Botëror

Pesë kompani izraelite ishin midis 100 firmave globale të emruara në listën e Pionierëve të Teknologjisë 2021 të Forumit Ekonomik Botëror, duke nderuar iniciativat që synojnë të zgjidhin sfidat globale me teknologjinë më të përparuar.


Pesë kompani izraelite ishin midis 100 firmave globale të emruara në listën e Pionierëve të Teknologjisë 2021 të Forumit Ekonomik Botëror, duke nderuar iniciativat që synojnë të zgjidhin sfidat globale me teknologjinë më të përparuar.

Grupi i këtij viti përfshin kompani pioniere të teknologjive duke filluar nga proteina me ushqim deti me bazë qelizore deri te siguria kibernetike me bazë kuantike, dixhitalizimi i të drejtave të ujit dhe përdorimi i imazheve satelitore për të matur karbonin e kapur në pyje, sipas WEF. Kompanitë u renditën sipas rajoneve në një total prej 17 kategorish duke përfshirë shëndetin dhe kujdesin shëndetësor, pasuritë dixhitale, sigurinë kibernetike dhe të mirat publike globale.

Pesë kompanitë izraelite në listë janë kompania izraelite e sigurisë kibernetike Cheq, një zhvilluese e aftësive të AI dhe përpunimit të gjuhës natyrore (NLP) për të luftuar mashtrimin e reklamave dhe për të siguruar ambiente të sigurta për markë për reklamuesit në internet; CropX, kompani analitike agtech që zhvillon zgjidhje softuerike të bazuara në re, të integruara me sensorë pa tel për rendiment më të mirë të prodhimeve dhe prodhimtarisë bujqësore; Fillimi i të dhënave të kujdesit shëndetësor MDClone, një zhvillues i një zgjidhjeje të të dhënave të mëdha që demokratizon të dhënat për të gjithë ekosistemin e kujdesit shëndetësor, duke lejuar hyrjen e të dhënave, analitikë dhe kërkime; Kompania e AI MyndYou, zhvilluesi i një bot zëri me bazë AI për angazhimin dhe monitorimin e largët të pacientit; dhe Phinergy, një zhvillues i teknologjisë metal-ajër që kombinon oksigjenin nga ajri me metalet për të gjeneruar energji elektrike.

Grupi i 2021 i kompanive të reja dhe në rritje të teknologjisë përfshin “shumë prodhues të titujve të ardhshëm në ballë të industrive të tyre”, tha Susan Nesbitt, Kryetar i Komunitetit Global të Inovatorëve të Forumit. Inovatorët socialë janë përzgjedhur për të qenë lojtarë të nivelit të lartë me “potencial të madh jo vetëm për të tronditur industritë e tyre por për të ofruar zgjidhje reale për problemet globale”, shpjegoi ajo në një deklaratë.

Komuniteti i Pionierëve të Teknologjisë u nis për herë të parë në vitin 2000 nga Forumi Ekonomik Botëror. Përfituesit e mëparshëm kanë përfshirë emra tani familjarë si Airbnb, Google, Kickstarter, Mozilla, Spotify, Twitter dhe Wikimedia.

“Pionierët” zgjidhen nga një komitet i ekspertëve të teknologjisë dhe inovacionit, akademikëve, kapitalistëve të sipërmarrjes dhe sipërmarrësve. Komiteti vlerëson kandidatët kundër kritereve të përzgjedhjes përpara se të bëjë rekomandime në Forumin Ekonomik Botëror.

Kompanitë e zgjedhura marrin pjesë në një udhëtim dy-vjeçar me Forumin Ekonomik Botëror, duke u përfshirë në iniciativat, aktivitetet, ngjarjet e Forumit dhe duke sjellë njohuri të përparimit dhe mendime të reja në diskutimet kritike globale. Në vitin 2020, gjashtë kompani izraelite u emëruan në listën e Pionierëve të Teknologjisë.

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.