“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.


Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

Kryediplomatja kosovoare u prit Dr. Moshe Lewenstein, zëvendëspresident i universitetit, znj. Yael Toledano, drejtoreshë për Vizita Akademike, Dr. David Zitoun, shef i Departamentit të Kimisë, Dr. Yossi Talyosef, drejtor në Institutin e Bar-Ilan për Nanoteknologji dhe Materiale të Avancuara (BINA), Dr Yigal Levin, drejtor në Institutin Rivlin për Historinë e Tokës së Izraelit dhe Vendbanimit të tij, Dr. Rachel Dekel, drejtoreshë për Çeshtje Akademike, z. Ran Goldstein, kordinator i projektit “Smart Cities Israel”, dhe Dr. Yoel Greenberg, drejtor i Departamentit të Muzikologjisë.

“E shoqëruar nga Ambasadori Dan Oryan dhe Dr. Rachel – Shelly Levy Drummer, pata kënaqësinë të vizitoj Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan të Shtetit të Izraelit. Në këtë institucion të mirënjohur akademik zhvillova takime me drejtuesit dhe stafin akademik. Biseduam për bashkëpunimin dhe shkëmbimet akademike, shkencore dhe kërkimore ndërmjet Universitetit Bar-Ilan dhe universiteteve kosovare.

Jemi pritur nga Dr. Moshe Lewenstein, zëvendëspresident i universitetit, znj. Yael Toledano, drejtoreshë për Vizita Akademike, Dr. David Zitoun, shef i Departamentit të Kimisë, Dr. Yossi Talyosef, drejtor në Institutin e Bar-Ilan për Nanoteknologji dhe Materiale të Avancuara (BINA), Dr Yigal Levin, drejtor në Institutin Rivlin për Historinë e Tokës së Izraelit dhe Vendbanimit të tij, Dr. Rachel Dekel, drejtoreshë për Çeshtje Akademike, z. Ran Goldstein, kordinator i projektit “Smart Cities Israel”, dhe Dr. Yoel Greenberg, drejtor i Departamentit të Muzikologjisë. 🇽🇰🇮🇱”, shkruan ambasadorja Demiri në rrjetet sociale.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…