Elisa Spiropali: Avital Leibovich, gruaja e fortë izraelite dhe mikja e madhe e Shqipërisë dhe Kosovës

Elisa Spiropali, Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe deputete e Partisë Socialiste, e vlerësoi maksimalisht Drejtoren e Komitetit Hebreo-Amerikan, (AJC, Jerusalem), Avital Leibovich.


Znj.Elisa Spiropali, Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe deputete e Partisë Socialiste, e vlerësoi maksimalisht Drejtoren e Komitetit Hebreo-Amerikan, (AJC, Jerusalem), Znj. Avital Leibovich.

“Një grua e fortë, e angazhuar maksimalisht në krijimin e urave të bashkëpunimit mes komunitetit hebre në botë, shtetit të Izraelit dhe Shqipërisë e Kosovës. Një falënderim të posaçëm për Valin, anëtare e bordit të Lëvizjes në Luftën kundër Anti-Semitizmit, për organizimin e këtij takimi me gra politikane dhe të shoqërisë civile.”, shkruan ministrja shqiptare në një postim në rrjetet sociale.

Në darkën e shtruar për nder të miqve nga Izraeli morën pjesë ministret Milva Ekonomi dhe Ervis Kushi, si dhe ish-ministrja Valentina Leskaj, aktualisht anëtare e bordit të Lëvizjes në Luftën kundër Anti-Semitizmit.

Presidenti Ilir Meta vlerëson me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” Kryetaren e Komitetit Hebreo-Amerikan, Avital Leibovich. Sipas Metës, Leibovich është një zë i fuqishëm në mbështetje të Shqipërisë dhe të Kosovës, promovuese e palodhur e kontributit unik të shqiptarëve për mbrojtjen dhe shpëtimin e hebrenjve gjatë periudhës së errët të Holokaustit.

Postimi i plotë:

🇦🇱🇮🇱🇺🇸 | Takim tejet miqësor me Drejtoren e Komitetit Hebreo-Amerikan, (AJC, Jerusalem), Znj. Avital Leibovich.

Një grua e fortë, e angazhuar maksimalisht në krijimin e urave të bashkëpunimit mes komunitetit hebre në botë, shtetit të Izraelit dhe Shqipërisë e Kosovës.

Shqiptarët e kanë dëshmuar hershëm veçantinë dhe kurajon përmes kodit të mbrojtjes së mikut, kur në L.II Botërore në vendin tonë u strehuan dhe u shpëtuan mijëra hebrenj. Miqësia jonë me popullin e Izraelit dhe forcimi i mëtejshëm i marrëdhënieve me aleatët tanë të mëdhenj, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nuk janë pjesë e asnjë axhende, por qasje natyrale me miq dhe mbështetës të vendit tonë në sfidat e përbashkëta.

Një falënderim të posaçëm për Valin, anëtare e bordit të Lëvizjes në Luftën kundër Anti-Semitizmit, për organizimin e këtij takimi me gra politikane dhe të shoqërisë civile.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…