Jack Rosen takon Erion Veliaj: American Jewish Congress do të ndihmojë Tiranën si Kryeqyteti Europian i Rinisë 2022

Jack Rosen, presidenti i Kongresit Hebre Amerikan (American Jewish Congress), njëherësh edhe Kryetar i Këshillit Amerikan për Botën Hebraike (American Council for World Jewry), zhvilloi një takim në SHBA me Kryetarin e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj.


Jack Rosen, presidenti i Kongresit Hebre Amerikan (American Jewish Congress), njëherësh edhe Kryetar i Këshillit Amerikan për Botën Hebraike (American Council for World Jewry), zhvilloi një takim në SHBA me Kryetarin e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj.

“Takim i shkëlqyeshëm me mikun tim të mirë Erion Veliaj, Kryetari i Bashkisë së Tiranës. Më pëlqeu të mësoja për zhvillimet pozitive në Shqipëri dhe për zgjedhjen e Tiranës si Kryeqyteti Europian i Rinisë 2022. Kjo është një mundësi e rëndësishme edhe për American Jewish Congress për ta mbështetur atë”, shkruan Rosen në Twitter.

Kryebashkiaku i dhuroi “Kullën e Sahatit”, smbolin e kryeqytetit shqiptar.

“Jam i gëzuar që takoj mentorin dhe shokun e vjetër Jack Rosen në fund të vizitës time në SHBA. Puna fantastike e Kongresit Hebre Amerikan që lidh kryetarë bashkie në të gjithë botën me kolegët e tyre në Izrael ka patur sukses të jashtëzakonshëm! Tirana krenohet si një qytet që shpëtoi të gjithë hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore”, shkruan Veliaj në Twitter.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…