Cyber Week në Izrael, Albion Bikliqi: Mundësi e shkëlqyer për ekspertët kosovarë për sigurinë kibernetike

Cyber Week është një ndër ngjarjet më të mëdha vjetore ndërkombëtare për sigurinë kibernetike, që organizohet çdo vit në Universitetin e Tel Avivit në Izrael.


Cyber Week është një ndër ngjarjet më të mëdha vjetore ndërkombëtare për sigurinë kibernetike, që organizohet çdo vit në Universitetin e Tel Avivit në Izrael.

Gjatë nëntë viteve të fundit, Cyber Week është bërë e vlerësuar ndërkombëtarisht si një nga ngjarjet kryesore të sigurisë kibernetike në botë.

Cyber Week ofron një mbledhje unike të ekspertëve të sigurisë kibernetike, udhëheqësve të industrisë, fillestarëve, investitorëve, akademikëve, diplomatëve dhe zyrtarëve qeveritarë.

Me më shumë se 9,000 të pranishëm nga më shumë se 80 vende, kjo konferencë ofron një shkëmbim mendimesh provokuese të njohurive, metodave dhe ideve.

Në mesin e të ftuarve të jenë prezent në këtë ngjarje ndërkombëtare marrin pjesë z.Albion Bikliqi expert i sigurisë kibernetike, aritjet e të cilit njihen ndërkombëtarisht.

Bikliqi merr pjesë rregullisht në eventet ndërkombëtare për të bashkëvepruar në mbrojtje të botës kibernetike, asnjëherë nuk heziton të përmendë se dijën dhe rrugëtimin ja zgjodhi Izraeli, duke e inkurajuar për të mësuar më shumë dhe për të shpërndarë dijen që fiton atje me bashkëpunëtorët e tij.

“Ne shpresojmë dhe urojmë që të fillojmë një bashkëpunim me IRC dhe TAU në Izrael dhe AAB në Kosovë, për ofrimin e një Institucioni për Hulumtime Kibernetike në Kosovë që të sjellim dijen e mendjeve më të ndritura në Botë në këtë drejtim”, tha Bikliqi për “Izraeli Sot”.

Në mesin e të ftuarve së bashku me Bikliqin, nga Kosova marrin pjese edhe Enis Hyseni, ekspert i avancuar i zhvillimit softuerik kompleks pa të cilin puna në kompaninë CISTCK LLC do ishte e pamundur.

Hyseni udhëheqë me zhvillimin e platformës Tego Cyber si Senior Software Solution Architect pjesë e marrveshjes së arritur për bashkëpunim mes TEGO Czber Inc. Në ShBA dhe CISTCK LLC në Kosovë.

Gjithashtu në këtë konferencë së bashku merr pjese edhe profesori i nderuar pran Universitetit AAB, Arianit Maraj në cilësin e profesorit dhe akademikut të Sigurisë Kibernetike pranë këtij fakulteti.

Aktivitete do të zhvillohen për një javë të plotë dhe përfshijnë mbi 50 tryeza të rrumbullakëta, panele, punëtori, forume, BSides, konkurse, dhe më shumë.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…