Demiri viziton Institutin e Teknologjisë në Holon: Kosova mund të përfitojë shumë nga Izraeli

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, në vazhdën e aktiviteteve për të nxitur bashkëpunimin e ngushtë ndërmjet institucioneve arsimore të Republikës së Kosovës dhe shtetit të Izraelit, vizitoi Institutin e Teknologjisë në Holon (HIT), së bashku me Ambasadorin Dan Oryan.


Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, në vazhdën e aktiviteteve për të nxitur bashkëpunimin e ngushtë ndërmjet institucioneve arsimore të Republikës së Kosovës dhe shtetit të Izraelit, vizitoi Institutin e Teknologjisë në Holon (HIT), së bashku me Ambasadorin Dan Oryan.

Diplomatja kosovare u prit nga Eduard Yakubov, President i HIT, Dr. Refael Berkan, Zëvendëspresident për Inovacion, Sipërmarrësi dhe Ndërkombëtarizim, z. Samuel Goldberg, Kryeshef Ekzekutiv , si dhe znj. Tony Levy, Zyrtare për Marrëdhënie me Jashtë pranë Zyrës së Presidenti

“Në vazhdën e aktiviteteve për të nxitur bashkëpunimin e ngushtë ndërmjet institucioneve arsimore të Republikës së Kosovës dhe shtetit të Izraelit, ishte kënaqësi e madhe për mua të vizitoja Institutin e Teknologjisë në Holon (HIT), së bashku me SH.T. Ambasadorin z. Dan Oryan. Aty u takuam me Dr. Eduard Yakubov, President i HIT, Dr. Refael Berkan, Zëvendëspresident për Inovacion, Sipërmarrësi dhe Ndërkombëtarizim, z. Samuel Goldberg, Kryeshef Ekzekutiv , si dhe znj. Tony Levy, Zyrtare për Marrëdhënie me Jashtë pranë Zyrës së Presidentit. Jam mahnitur nga ky institucion akademik unik dhe shumëdisiplinar që ofron mundësi të pafundme. Theksova se Republika e Kosovës ka të rinj të shkëlqyeshëm me njohuri të shumta në fushën e teknologjisë dhe të cilët kanë krijuar startup-a përmes së cilave synojnë edhe tregjet botërore. Ky takim pritet të kurorëzohet me bashkëpunim konkret me institucionet arsimore kosovare. ????”, shkruan ambasadorja Demiri në rrjetet sociale.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023