Bennett zgjedh ish-zyrtarin e lartë të Mossad, si këshilltarin e tij të ri të Sigurisë Kombëtare

Eyal Hulata, 45 vjeç, kaloi 23 vjet në agjencinë e spiunimit; Kryeministri vlerëson ‘përvojën, performancën dhe kuptimin e tij të sfidave strategjike të Izraelit’


Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, zgjodhi Eyal Hulata si kreu i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Izraelit.

Hulata, 45 vjeç, shërbeu në agjensinë e spiunazhit Mossad të Izraelit për rreth 23 vjet, përfshirë në pozicione të larta.

Gjatë shërbimit të tij, ai drejtoi departamentin e agjencisë së spiunimit për planifikimin strategjik dhe njësinë e saj të teknologjisë.

Gjithashtu gjatë kohës së tij në Mossad, Hulata u dha Çmimi i Mbrojtjes së Izraelit për veprime të paspecifikuara.

“Në dritën e përvojës së tij, performancës dhe kuptimit të tij për sfidat strategjike të Izraelit në sferat e sigurisë dhe diplomatike, Kryeministri Bennett zgjodhi ta emëronte atë,” tha një deklaratë nga Kryeministri.

Hulata jeton në qytetin qendror të Kfar Saba, me gruan dhe tre fëmijët e tij. Ai ka një doktoraturë në fizikë nga Universiteti i Tel Avivit, një master në administratën publike nga Universiteti i Harvardit dhe është i diplomuar në programin Talpiot të IDF-së në Universitetin Hebraik.

Hulata do të pasojë Meir Ben-Shabbat, i cili njoftoi në fillim të këtij muaji se do të tërhiqej nga roli.

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.