Demiri flet para të rinjve në Jeruzalem: Kosovë-Izrael me lidhje të forta historike!

Ambasadorja e Kosovës në Izraeli, Ines Demiri, mori pjesë si e ftuar dhe mbajti një ligjëratë në organizatën “Orthodox Union” (Unioni Ortodoks) në Izrael dhe “Camp Dror” (Kampi Dror), para një audience të përbërë nga vajza dhe djem të rinj në Jeruzalem.


Ambasadorja e Kosovës në Izraeli, Ines Demiri, mori pjesë si e ftuar dhe mbajti një ligjëratë në organizatën “Orthodox Union” (Unioni Ortodoks) në Izrael dhe “Camp Dror” (Kampi Dror), para një audience të përbërë nga vajza dhe djem të rinj në Jeruzalem.

Demiri theksoi në fjalën e saj, lidhjen e fortë midis hebrenjve dhe Kosovës që daton nga Lufta e Dytë Botërore kur shqiptarët nga Kosova shpëtuan hebrenjtë nga Holokausti.

Postimi i plotë:

“Shpreh falënderimin tim të veçantë ndaj organizatës “Orthodox Union” (Unioni Ortodoks) në Izrael dhe “Camp Dror” (Kampi Dror) që më ftuan të flas para një audience të përbërë nga vajza dhe djem të rinj brilant në Jerusalem.

Pata nderin dhe kënaqësinë që t’u tregoja atyre për Kosovën, marrëdhëniet Kosovë-Izrael, për atë se çfarë nënkupton të jesh lider, si dhe theksova lidhjen e fortë midis hebrenjve dhe Kosovës që daton nga Lufta e Dytë Botërore kur shqiptarët nga Kosova shpëtuan hebrenjtë nga Holokausti”, shkruan ambasadorja Demiri në rrjetet sociale.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…