Diplomatët izraelitë: Faqja “Izraeli në Kosovë” në Facebook është false, gati padia

Një grup ekspertësh të “dipomacisë digitale izraelite” kanë mbledhur të gjithë informacionin e nevojshëm dhe janë duke përgatitur një padi ndërkombëtare ndaj drejtuesve të saj.


Prej më shumë se dy vjetësh (20 shkurt 2019) operon në rrjetin social Facebook një faqe me emrin “Izraeli në Kosovë”, e cila menaxhohet nga persona anonimë dhe me qëllime keqdashëse, për të prishur dhe dëmtuar marrëdhëniet e shkëlqyera midis Izraelit dhe Kosovës.

Burime diplomatike nga Izraeli i thanë gazetës “Izraeli Sot” se ata nuk kanë asnjë lidhje me faqen “Izraeli në Kosovë”, dhe së një grup ekspertësh të “dipomacisë digitale izraelite” kanë mbledhur të gjithë informacionin e nevojshëm dhe janë duke përgatitur një padi penale ndërkombëtare ndaj drejtuesve të saj, të cilën do t’ia referojnë edhe organeve relevante në Kosovë, përfshirë Ministrinë Jashtme, Ministrinë e Drejtësisë dhe Ministrinë e Brendshme në Kosovë.

E ashtuquajtura faqe “Izraeli në Kosovë” ka kryer sulme mediatike të vazhdueshme me synimin dëmtimin e politikës së jashtme të Republikës së Kosovës në marrëdhëniet me Shtetin e Izraelit.

Sipas burimit diplomatik nga Izraeli, me kompletimin e dosjes voluminoze të konsultuar edhe më një nga studiot ligjore izraelite me të njohura në arenën ndërkombëtare, jo vetëm do të kërkohet mbyllja e faqes “Izraeli në Kosovë”, por edhe dëmshpërblime financiare në shumë të konsiderueshme, për akte të qëllimshme me synimin prishjen e marrëdhënieve midis dy shteteve.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…