Ditmir Bushati: Izraeli është një vend mik dhe partner i rëndësishëm i Shqipërisë!

Mesazhi i ish-ministrit të Jashtëm i Shqipërisë për 30 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-Izrael.


Nga Ditmir Bushati,
Ish-ministër i Jashtëm i Shqipërisë

Izraeli është një vend mik dhe partner i rëndësishëm i Shqipërisë në Lindjen e Mesme, me të cilin ndajmë vlera të përbashkëta sikundër sfida që kanë të bëjnë me stabilitetin dhe prosperitetin në basenin e Mesdheut. Marrëdhëniet tona bazohen në një miqësi të vjetër dhe të testuar në ditët më të errëta të Luftës së Dytë Botërore. Shqiptarët u rreshtuan në anën e duhur të historisë, teksa vlerësuan jetën duke i qëndruar ballas jetës së tjetrit dhe duke i gjetur strehë sipas parimit të njohur “shtëpia e shqiptarit, asht shtëpia e Zotit dhe e mikut”.

Gjithashtu, Shqipëria ishte ndër vendet e para që njohu shtetin e Izraelit. Mirëpo, arsyet ideologjike të imponuara nga konteksti i Luftës së Ftohtë na mbajtën larg nga njëri-tjetri, pa shuar për asnjë çast ndjenjen e respektit të ndërsjellë mes dy popujve tanë.

Në këtë përvjetor të tridhjetë të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike që përkon me periudhën që pasoi shembjen e regjimit komunist në Shqipëri, konstatoj me kënaqësi se marrëdhëniet Shqipëri-Izrael janë forcuar. Tani jemi duke eksploruar dimesione të reja bashkëpunimi. Si rrjedhim, gama e çështjeve me interes dypalësh është e shumëllojshme, duke filluar nga siguria, turizmi, ekonomia e dijes, bujqësi, lufta kundër terrorizmit dhe të gjitha formave të ekstremizmit fetar.

Gjatë ushtrimit të detyrës si Ministër i Punëve të Jashtme jam përpjekur të jap kontributin tim në konsolidimin e mëtejshëm të këtij raporti të veçantë. Të njëjtin përkushtim për ta thelluar këtë marrëdhënie kam gjetur tek i gjithë spektri politik në Izrael, duke pasur parasysh ndërvarësinë dhe efektet që kanë për rajonin tonë krizat në Lindje të Mesme. Pasi gjeografia e ka vendosur Europën Adriatike në një rrugë përmes së cilës pasojat e kaosit në jug arrijnë deri në Europën veri-perëndimore. Për më tepër, njohja e Kosovës nga Izraeli, i ka dhënë këtij të fundit një peshë specifike në rajon, duke hapur mundësi të reja për shtimin e pranisë në rajonin tonë.

Jam i lumtur që të dy vendet tona janë në rrugën e konsolidimit të mëtejshëm të kësaj marrëdhënie dhe ndajnë nevojën për të ecur përpara. Izraeli për ne është shembulli sesi një komb mund të zhvillohet nëpërmjet punës dhe dijes. Ndaj, uroj që dekada që vjen të shënoj një nivel tjetër të forcimit të marrëdhenies shqiptaro-izraelite.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike