Roy Roznek: Simpatia e Kosovës për Shtetin e Izraelit është shumë e madhe

Republika e Kosovës ti ishe i sjellshëm me mua. Kështu vendosa të filloj shumën e vizitës sime zyrtare në vend.


Nga Roy Roznek, anëtar i Kryesisë së Federatës së Odave Izraelite të Tregtisë (FICC)

Republika e Kosovës, ti ishe thjesht e madhe! Një përmbledhje sesi vendosa të vizitoj zyrtarisht Kosovën.
Nuk dija shumë për Kosovën para vizitës, edhe pse lexova shumë për materiale diplomatike dhe të biznesit.
Nga këndvështrimi im personal, vendi është krejtësisht i ndryshëm nga ai që kam lexuar.
Gjeta atje, një vend në rritje ekonomike dhe politike. Një vend i hapur për ide dhe të huaj. Një vend ku investimet ekonomike rriten nga Shtetet e Bashkuara në Bashkimin Evropian.
U takova me zyrtarë të rangut të lartë qeveritar, biznesmenë që forcojnë pjesën më të madhe të ekonomisë së Kosovës. U takova me fermerët dhe prodhuesit dhe gjithashtu qytetarët e zakonshëm me një simpati të thellë për shtetin e Izraelit dhe kjo më bëri të ndihem i mirëpritur. Isha krenar që isha izraelit dhe u prezantova si një biznesmen izraelit.
Unë jam intervistuar për një numër kanalesh mediatike dhe po flas për vizitën e një biznesmeni të lartë nga Izraeli, i cili është i interesuar të krijojë marrëdhënie tregtare me kompani nga Kosova.
Të gjithë ata që takova, ishin të gjithë dashamirës dhe me respekt të thellë ndaj popullit të Izraelit dhe Shtetit të Isrealit.
Dua të falënderoj disa njerëz për organizimin e kësaj vizite shumë të suksesshme:
E ngarkuara me Punë e Republikës së Kosovës, zonja Ines Demiri, e cila bëri një punë të mahnitshme dhe ka një vizion për vendin e saj.
Dua të falënderoj ambasadorin Izrael dhe drejtorin e departamentit të Ballkanit, z. Dan Oryan për ndihmën dhe koordinimin.
Unë gjithashtu dua të falënderoj ekipin mahnitës vendas që më shoqëroi gjatë gjithë rrugës, z. Arlind Imeri dhe me siguri të gjithë ata zyrtarë të lartë të qeverisë dhe biznesmenë vendas që më përshëndetën me respekt dhe nderim të madh.
U pajtua për nënshkrimin e marrëveshjeve me disa kompani për bashkëpunim ekonomik dhe tregti.

Për të vazhduar … Kjo është vetëm vizita ime e parë.

Për informacionin tuaj, ka një numër kompanish që duan të marrin informacione për shtetin e Kosovës.
Kosovë 🇽🇰 Izrael

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Izrael

Izraeli i shqetësuar për programin bërthamor iranian

Izraeli është i gatshëm të përdorë “të drejtën për vetëmbrojtje” për të parandaluar Iranin të zhvillojë armët bërthamore, tha kryeministri…

Shqipëri

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.