Konsulli i Izraelit, Rodolf Xhillari: Shqipëria dhe Izraeli, miq historikë dhe aleatë të mëdhenj!

Konsulli i Nderit të Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari, në një reagim të tij në rrjetet sociale, e vlerësoi si një moment të veçantë 30-vjetori i vendosjes së marrëdhënies diplomatike midis Shqipërisë dhe Izraelit, duke theksuar marrëdhëniet të shkëlqyera historike dy palëshe


Konsulli i Nderit të Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari, në një reagim të tij në rrjetet sociale, e vlerësoi si një moment të veçantë 30-vjetori i vendosjes së marrëdhënies diplomatike midis Shqipërisë dhe Izraelit, duke theksuar marrëdhëniet të shkëlqyera historike dy palëshe.

“Dy vendet tona, do vazhdojnë të jenë aleat të përbashkët në shumë misione, e objektiva që i forcojnë gjithnjë e më shumë këto marrëdhënie”, shkruan konsulli Xhillari në Facebook.

Postimi i plotë

📌Miqësia e hershme ndërmjet 🇦🇱Shqipërisë dhe 🇮🇱Izraelit është për t’u vlerësuar, kjo për shkak të marrëdhënieve të shkëlqyera historike dy palëshe!

Shënohet sot 30-vjetori i vendosjes së marrëdhënies 🤝diplomatike midis vendit tonë dhe shteti hebre, i cili tashmë është një nga 🏆superfuqitë botërore.

Dy vendet tona, do vazhdojnë të jenë aleat të përbashkët në shumë misione, e objektiva ✅që i forcojnë gjithnjë e më shumë këto marrëdhënie.

Në këtë 3️⃣0️⃣ vjetor, për mua është kënaqësi të kem titullin vlerësuar nga shteti 🇮🇱Izraelit, e të jap kontributin tim në këtë ekip i cili punon dita ditës për të ndërtuar një🤝 marrëdhënie sa më të shëndetshme me shtetin mik 😍 të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Biznesmeni i elitës dhe një sipërmarrës i suksesshëm, prej gjashtë vjetësh, nga viti 2015 kryen detyrën e lartë diplomatike. Rodolf Xhillari, drejtuesi i “Balkan Trans” është një nga kontribuesit e mëdhenj në projekte sociale të ndërmarra nga Ambasada e Izraelit, Konsullata Nderit të Izraelit, në bashkëpunim edhe me Bashkinë e Tiranës.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike