Kompania e ish-shefit të Mossad për sigurinë kibernetike do të operojë në Gjirin Persik

Cyber XM i Tamir Pardo do të ofrojë mbrojtjen e infrastrukturës në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahrein, si pjesë e një konsorciumi të udhëhequr nga Rafael.


Nga Assaf Gilead, Globes

Kompania izraelite e sigurisë kibernetike, XM Cyber, e themeluar nga ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, po hyn në Gjirin Persik për herë të parë. Startapi do të shesë produkte të sigurisë kibernetike për të mbrojtur gazin, naftën dhe infrastrukturën financiare të rajonit.

Pas nënshkrimit të marrëveshjeve Abraham vitin e kaluar, duke normalizuar marrëdhëniet midis Izraelit dhe vendeve të Gjirit, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini, XM Cyber ​​nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Spire Solutions me bazë në Dubai, të udhëhequr nga ekspertë indianë të cilët gjithashtu përfaqësojnë Check Point Software Technologies Ltd. dhe CyberArk Software Inc.. Pardo shërben si president i XM Cyber ​​dhe ka një pjesë të barabartë në kontrollin e kompanisë me bashkëthemeluesit CEO Noam Erez dhe CTO Boaz Gorodissky, një ish -drejtues i departamentit të teknologjisë në Zyrën e Kryeministrit.

Bashkëpunim i madh

Përveç kësaj, XM Cyber ​​do të bashkëpunojë me Rafael Advanced Defense Systems dhe një konsorcium të ri të krijuar për të nënshkruar kontrata me kompanitë në Gjirin në fushën e infrastrukturave të gazit dhe naftës, duke përfshirë Israel Electric Corp. (IEC), Infrastrukturat e Energjisë dhe kompani të tjera të sigurisë kibernetike si Zgjidhjet e Sigurisë së Ujëvarës, Siguria TrapX dhe Radiflow. Burime pranë XM Cyber ​​kanë konfirmuar për “Globes” në lidhje me bashkëpunimin edhe pse vetë kompania nuk pranoi të komentojë zyrtarisht mbi këtë çështje.

XM Cyber ​​ka zhvilluar produkte që identifikojnë dobësitë në infrastrukturën kritike dhe japin sinjalizime sipas kërkesës. Kompania vendos një sërë sensorë virtualë në të gjithë rrjetin e infrastrukturës operacionale të klientit për të simuluar operacionet gjatë një sulmi kibernetik. Përmes këtyre sulmeve të simuluara, XM Cyber ​​identifikon dobësitë në infrastrukturat kritike dhe rrugët e mundshme për depërtimin në infrastrukturë, duke testuar kështu dobësitë strukturore si dhe gabimet njerëzore në montimin e softuerit dhe harduerit të infrastrukturës dhe sjelljen e punonjësve në ndërfaqet me infrastrukturën Me

Pas instalimit të tij fillestar, XM Cyber ​​prodhon një hartë të dobësive dhe shkeljeve të mundshme të infrastrukturës që menaxheri i sigurisë duhet të mbyllë. Sistemi i kompanisë vazhdon të skanojë rrjetin për të identifikuar ekspozimet dhe dobësitë, konfigurimet e gabuara, kredencialet e menaxhuara dobët dhe aktivitetet e rrezikshme të përdoruesve që hakerët potencialisht mund të shfrytëzojnë për të depërtuar në një organizatë ose infrastrukturë. E gjithë kjo siguron mbrojtje të vazhdueshme.

XM Cyber ​​filloi operacionet e saj jashtë shtetit në SHBA ku punon me disa banka të mëdha. Që nga ajo kohë kompania ka zgjeruar operacionet e saj në Britaninë e Madhe, Gjermani, Zvicër, Belgjikë dhe Itali dhe vende të tjera të Evropës Perëndimore duke përfshirë, së fundmi, Francën. Konsumatorët përfshijnë portin e Hamburgut dhe kompaninë amerikane të sigurimeve Plymouth Rock.

Në këtë fazë Spire Solutions do të ndihmojë XM Cyber të punojë me dy vendet e vetme në Gjirin Persik të cilët ishin nënshkrues të Marrëveshjeve të Abrahamit – Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini. Kjo është në kontrast me kompanitë e tjera izraelite që po punojnë nën radar me vende si Arabia Saudite, Omani dhe Katari të cilët nuk kanë marrëdhënie të plota me Izraelin.

XM Cyber ka mbledhur deri më tani 49 milionë dollarë nga investitorët duke përfshirë Swarth Group të Shaul Shani, i pari që investoi në kompani, si dhe ish -kreun e CIA -s David Petraeus, Nasdaq Ventures dhe Macquarie Capital të Australisë.

Duke u dyndur në Dubai

XM Cyber ​​po punon gjithashtu në Dubai si pjesë e një konsorciumi të kryesuar nga Rafael për të mbrojtur infrastrukturën kombëtare të tilla si platformat e gazit, puset e naftës, portet dhe aeroportet. Qëllimi i koalicionit është të promovojë marrëveshje bashkëpunimi midis kompanive izraelite dhe kompanive qeveritare të Emirateve të Bashkuara Arabe, në mënyrë që jo çdo kompani izraelite të ketë nevojë të zhvillojë negociata individuale, por Rafael merr përsipër hartën fillestare të nevojave dhe shet sistemet e kërkuara së bashku. Një burim pranë marrëveshjes tha se përveç Emiratet e Bashkuara Arabe, konsorciumi do të punojë edhe me sektorë të tjerë qeveritarë në Gjirin Persik.

Sipas faqes së internetit të Inteligjencës Online, Emiratet e Bashkuara Arabe nuk i pëlqyen përpjekjet e mëparshme të kompanive izraelite për t’iu qasur atyre veç e veç dhe nga këto përpjekje Izraeli kuptoi rëndësinë e një qasjeje të përbashkët.

Përveç XM Cyber, anëtarët e konsorciumit izraelit përfshijnë Waterfall Security Solutions të udhëhequr nga bashkëthemeluesi dhe CEO Lior Frenkel, i cili më parë themeloi sistemet e kriptimit dhe ndërmarrjen dixhitale të ndërhyrjes Gita Technologies, e cila u ble nga Verint. Ujëvara, e cila tashmë operon në Abu Dhabi, Singapor dhe SHBA, ka zhvilluar sisteme që parandalojnë sulmet kibernetike nga një rrjet në tjetrin, siç është midis një rrjeti komunikimi dhe një platforme nafte.

Anëtarët e tjerë të konsorciumit përfshijnë Radiflow, të udhëhequr nga CEO Ilan Barda, i cili është i specializuar në sistemet e kontrollit industrial; dhe Cyberpro të udhëhequr nga ish oficeri i lartë i njësisë së inteligjencës IDF 8200 Gal Ganot; dhe kompania e sigurisë në internet Cervello, dhe TrapX Security, e cila mbron infrastrukturën duke joshur sulmuesit në kurthe të ndryshme autentike por të rreme.

Gara për të mbrojtur infrastrukturën

Fusha e sigurisë së infrastrukturës është jetike për vende si Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini, Arabia Saudite dhe madje edhe Katari, të cilat bazohen në industritë e naftës dhe gazit. Siguria e infrastrukturës elektronike është bërë kritike kohët e fundit pas sulmit ransomware mbi Gazsjellësin Kolonial në SHBA në maj, i cili mbylli sistemin e tubacioneve të naftës për një muaj dhe shkaktoi vonesa serioze në furnizimin me naftë në SHBA Lindore. Vitin e kaluar Izraeli iu nënshtrua një sulmi kibernetik në sistemin e tij të ujit dhe kanalizimit, i cili nuk shkaktoi dëme të mëdha, por demonstroi cenueshmërinë e mundshme të infrastrukturës lokale.

Sulmi kibernetik më i famshëm nga të gjithë, më shumë se një dekadë më parë, ishte krimbi kompjuterik me qëllim të keq Stuxnet, i cili shënjestroi me sukses programin bërthamor iranian përmes sistemeve të tij Siemens SCADA dhe centrifugave, dhe u kreditua agjencive perëndimore të sigurisë.

Burimi: Globes.co.il

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.