Bennett dhe Gantz ndjekin stërvitjen e madhe ushtarake: Izraeli, i gatshëm të veprojë kundër Iranit!

Kryeministri dhe ministri i mbrojtjes takohen me oficerët e lartë ushtarakë në stërvitjen masive në veri, thonë se ushtria është më e përgatitur tani që është miratuar një buxhet kombëtar


Zyrtarët e lartë izraelitë u bënë thirrje të martën fuqive botërore të ndërmarrin veprime kundër Iranit, përpara rifillimit të planifikuar të bisedimeve bërthamore në Vjenë më vonë këtë muaj, ndërsa paralajmëruan se Jerusalemi ishte i përgatitur të vepronte i vetëm nëse është e nevojshme kundër Republikës Islamike.

“Ne i kemi parë politikat e Iranit brenda Iranit për sa i përket programit të tij bërthamor dhe për sa i përket armatimit të tij jashtë Iranit dhe ndikimit të tij në Siri dhe Liban”, tha Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz pas vizitës së një stërvitje të madhe të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit në Izraelin verior. “Bota duhet të veprojë kundër Iranit dhe Izraeli është i përgatitur të bëjë atë që nevojitet në të gjitha këto fronte dhe në frontin verior në veçanti.”

Ndërsa Izraeli është kryesisht i shqetësuar me programin bërthamor të Iranit, i cili ka përparuar në mënyrë të qëndrueshme drejt një arme të mundshme atomike, ushtria izraelite paralajmëron gjithashtu përpjekjet e Teheranit për të krijuar baza të përhershme operimi në të gjithë Lindjen e Mesme përmes një rrjeti përfaqësuesish, kryesisht Hezbollahut në Liban. rebelët Houthi në Jemen dhe milici të ndryshme shiite në Siri dhe Irak.

Muajin e kaluar, një numër dronësh dhe municionesh të tjera të lëshuara nga përfaqësuesit iranianë goditën pranë pozicioneve amerikane në zonën e al-Tanf në Sirinë jugore.

Kryeministri Naftali Bennett, i cili gjithashtu vizitoi stërvitjen me Gantz, shprehu mosbesim për negociatat bërthamore që planifikohen të rifillojnë pas dy javësh, dhe reagimin e kufizuar nga SHBA ndaj sulmit al-Tanf dhe akteve të tjera agresioni nga Irani në përgjithësi. .

“Kemi të bëjmë me Iranin dhe përfaqësuesit e tij, në Liban dhe Siri. Pavarësisht se çfarë ndodh midis Iranit dhe fuqive botërore – dhe ne sigurisht jemi të shqetësuar për faktin se nuk ka ashpërsi të mjaftueshme në trajtimin e shkeljeve iraniane – Izraeli do të mbrojë veten me forcat e veta”, tha Bennett.

Javët e fundit ka pasur një rritje të konsiderueshme të numrit të sulmeve ndaj objektivave të lidhura me Iranin në Siri që i janë atribuar Izraelit.

Ditët e fundit, një numër zyrtarësh të lartë amerikanë kanë vizituar Izraelin për të diskutuar çështjen bërthamore iraniane, përpara bisedimeve të rinovuara dhe në mes të agresionit të përgjithshëm iranian kundër interesave izraelite dhe amerikane në rajon.

Në një takim me Rob Malley, të dërguarin e posaçëm të SHBA-së për Iranin, Ministri i Jashtëm Yair Lapid përsëriti qëndrimin e Izraelit se Irani thjesht po përpiqet të blejë kohë me negociatat mbi programin e tij bërthamor derisa çështja e ribashkimit në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 të mos jetë më e rëndësishme. në faqen e lajmeve Ynet.

Ministri i Jashtëm thuhet se i tha Malley se Irani nuk ka ndërmend të kthehet në marrëveshje, nga e cila SHBA u tërhoq në 2018 nën presidentin e atëhershëm Donald Trump.

Gantz dhe Bennett i bënë komentet e tyre gjatë një vizite në një stërvitje masive në Divizionin e 36-të të Komandës Veriore të IDF-së të njohur si “Gur i latuar” ose në hebraisht, “Edhe Gazit” – duke simuluar një luftë me Hezbollahun në Liban. Në stërvitje morën pjesë rreth 3000 ushtarë nga Brigada Golani, njësitë e blinduara, brigadat e artilerisë dhe rezervistëve. Pas vizitës në stërvitje, Bennett dhe Gantz morën informacione nga shefi i shtabit të IDF Aviv Kohavi, shefi i Komandës Veriore Amir Baram dhe oficerë të tjerë të lartë, mbi vlerësimet aktuale të ushtrisë për perspektivat e konfliktit në veri.

Bennett tha se ushtria tani ishte në gjendje të përgatitej më mirë për luftë pas miratimit të një buxheti kombëtar, i cili do t’i lejonte IDF-së të shpërndante burimet e saj siç duhet.

“Buxheti kombëtar është miratuar dhe kjo është veçanërisht e rëndësishme për IDF-në, e cila mund të planifikojë më mirë burimet e saj, të stërvitet në mënyrë të vazhdueshme dhe intensive dhe të investojë në atë që i nevojitet për t’u përgatitur për luftën e ardhshme,” tha ai.

Komanda Veriore e IDF ka mbajtur një seri stërvitjesh të mëdha që nga fillimi i nëntorit, me plane për të vazhduar stërvitjet deri në fund të muajit, shumica e tyre të fokusuara në luftën me Hezbollahun në Liban dhe, në një masë më të vogël, në Siri.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023