Izraeli dhe lufta e ardhshme botërore

Parashikimet për një luftë botërore të ardhshme nuk qëndrojnë në shqyrtim dhe rreziqet për Izraelin në çdo rast qëndrojnë diku tjetër.


Nga Dr.Norman Bailey

Në fillim të këtij viti, admirali amerikan në pension James Stavridis dhe bashkëautori i tij botuan një libër të quajtur “2034: Një roman për Luftën e ardhshme Botërore”. Aio u bë menjëherë një best-seller. Ky thriller i shkruar shumë mirë tregon një luftë të ardhshme midis Kinës dhe SHBA-së që bëhet globale dhe bërthamore dhe rezulton në shkatërrimin e pjesës më të madhe të botës, duke përfshirë shumicën e SHBA-së.

Aq shumë kohët e fundit është shkruar dhe diskutuar publikisht për gjasat e një lufte të re botërore, që përfshin SHBA-në kundër Kinës ose Rusisë ose të dyjave, saqë pothuajse është bërë “dije e zakonshme” se një luftë tjetër botërore është afër, ashtu si është bërë “dije e zakonshme” se ndryshimi i klimës do të shkatërrojë qytetërimin me ose pa një luftë tjetër botërore.

Le të shohim këtë propozim të tmerrshëm. Rusia është një vend që po vdes – fjalë për fjalë. Popullsia e saj zvogëlohet çdo vit dhe bëhet gjithnjë e më pak e shëndetshme në të njëjtën kohë, kryesisht për shkak të alkoolizmit. Putini nuk është as budalla dhe as megaloman. Ai është një mendimtar dhe planifikues strategjik shumë i përpiktë dhe i mban me kujdes aktivitetet agresive ruse brenda një gamë që Perëndimi do ta kundërshtojë më së shumti me fjalë ose me sanksione të herëpashershme të drejtuara kryesisht ndaj individëve. Ai gjithashtu e di se ai e ka pjesën më të madhe të Evropës të varur nga eksportet e tij të naftës dhe veçanërisht gazit, kështu që ata nuk do të bëjnë asgjë të vërtetë armiqësore nëse ai nuk përfshihet në një pushtim të plotë të territorit të NATO-s. Mundësia për këtë është zero.

Po Kina? A nuk është e tërbuar në të gjithë botën — fjalë për fjalë, duke përdorur të gjitha instrumentet e krijimit të shtetit, duke përfshirë ushtrinë në Detin e Kinës Jugore; ngritja e bazave ushtarake në pjesë të ndryshme të botës, përhapja e kulturës, gjuhës dhe ideologjisë së saj përmes rrjetit të gjerë të instituteve të Konfucit; duke përdorur në mënyrë agresive rezervat e saj masive monetare për të blerë ndikim në të gjithë botën, nëpërmjet tregtisë, investimeve në infrastrukturë dhe vjedhjes aktive të teknologjisë? Po kjo është.

Dhe kjo është pikërisht çështja. Ajo është jashtëzakonisht e suksesshme në përpjekjet e saj për t’u vendosur si superfuqi “tjetër”, duke e zhvendosur Rusinë në pozicionin e një superfuqie “pothuajse”, e cila ka vetëm gaz dhe armë bërthamore për të vendosur, në kontrast me panopolinë e burimeve dhe aktiviteteve strategjike të Kinës. .

Çfarë do të përfitonte Kina duke rrezikuar fillimin e një lufte botërore, të themi, duke pushtuar Tajvanin? Nëse arrijnë në përfundimin se Perëndimi nuk do të bëjë asgjë efektive, po, mund ta bëjnë. Përndryshe jo. A do të donin ata të kthenin krahinën e tyre të padrejtë? Sigurisht. A do të rrezikonin ata një shkatërrim të gjerë bërthamor për të arritur këtë qëllim? Në asnjë mënyrë.

Konkluzioni; harrojeni luftën e ardhshme botërore. Libri i admiral Stavridis është një lexim i mirë dhe unë e rekomandoj atë. Por është trillim. Jo më.

Ka shumë për t’u shqetësuar në rajon, pa shtuar mundësinë që Rusia apo Kina të fillojnë një luftë botërore. Nëse zhvillon një kapacitet bërthamor, Irani me të vërtetë mund të rrezikojë një konflikt të armatosur me fqinjët e tij, duke e konsideruar veten të paprekshëm – prit…”i paprekshëm”?

Po nëndetëset izraelite në Gjirin që thuhet se kanë raketa me majë bërthamore? Hmmm.

Tani për tani, Izraeli është në një pozitë të lakmueshme — ekonomikisht, shkencërisht, teknologjikisht dhe ushtarakisht i fuqishëm për disa shkallë të përmasave përtej madhësisë dhe popullsisë së tij të vogël. Ajo që kërcënon Izraelin më shumë se çdo gjë tjetër nuk është asgjë që po ndodh nga jashtë. Është mundësia e dështimit të brendshëm të kohezionit social dhe vullnetit politik. Nëse këto kërcënime kapërcehen, e ardhmja është rozë… dhe atëherë mund të shqetësohemi për besimin e tepërt.


Dr. Norman Bailey është profesor i  Economic Statecraft at the Galilee International Management Institute dhe profesor ndihmës në Institute of World Politics, Washington DC. Dr. Bailey ishte një anëtar i lartë i stafit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare gjatë administratës së Reganit dhe i Zyrës së Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare gjatë administratës së Xhorxh W. Bushit.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.