Zgjidhjet inovative në ndihmë të njerëzve me aftësi të kufizuara, ministrja Buzhaqi vizitë në Izrael


Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi, së bashku edhe me ministrin e Mbrojtjes, Niko Peleshi, vizituan në Tel Aviv, një nga organizatat që ka si qëllim të zgjidhë sfidat e njerëzve me aftësi të kufizuara me anë të zgjidhjeve inovative, Impact Lab, pjesë e Tikkun Olam Makers (TOM). Ministrat shoqëroheshin nga ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj.

“Pas shumë kontaktesh me TOM, sot isha në Tel Aviv për të parë qendrën e tyre në Izrael dhe për të diskutuar hapat e mëtejshëm që të kemi edhe në Shqipëri komunitete krijuesish, pjesë e rrjetit të heronjve për të rregulluar botën”, shkruan ministrja Muzhaqi.

Postimi i plotë

🦾Tikkun Olam Makers
➡️Kjo është një shprehje e vjetër në hebraisht që do të thotë: “Duke rregulluar botën”.
🤩Kështu quhet një nga organizatat që ka si qëllim të zgjidhë sfidat e njerëzve me aftësi të kufizuara me anë të zgjidhjeve inovative.
📣E thënë me pak fjalë, çdo njeri me aftësi të kufizuara, si dhe çdo i moshuar me kufizime në lëvizje në të gjithë botën që i duhet ndihmë, mund të shkruajë në faqen online të komunitetit TOM dhe ekipe nga e gjithë bota punojnë vullnetarisht për të dizenjuar një produkt sa më efektiv në përdorim, por edhe në kosto e prodhim, që ja bën jetën më të lehtë. Prototipi i produktit, detajet për prodhimin apo printimin e tij me printera 3D dhe udhëzimet për montimin e produktit publikohen në faqen e TOM dhe mund të përdoren nga çdo kush që ka nevojë për produktin.
🇮🇱Pas shumë kontaktesh me TOM, sot isha në Tel Aviv për të parë qendrën e tyre në Izrael dhe për të diskutuar hapat e mëtejshëm që të kemi edhe në Shqipëri komunitete krijuesish, pjesë e rrjetit të heronjve për të rregulluar botën.
🙌🏻Faleminderit ekipit fantastik për mikpritjen në Impact Lab!
P.s. 🎻Proteza me pjesën e violinës të montuar nga TOM, ka bërë që një vajzë e re edhe pse me një krah të mund të luajë violinën me një zgjidhje të dizenjuar posaçërisht për të, me një kosto minimale.

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Izrael

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë…

Shqipëri

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.