Platformat inovative izraelite për fëmijët dhe të rinjtë, ministrja Muzhaqi viziton qendrën MindCet

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi, vizitoi MindCET, qendrën e inovacionit për zgjidhje teknologjike për edukimin në Izrael.


Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi, vizitoi MindCET, qendrën e inovacionit për zgjidhje teknologjike për edukimin në Izrael.

“Avi, drejtori ekzekutiv i Mindcet më tregoi mbi punën fantastike që kryenin për inkubimin dhe zhvillimin e startup-eve në fushën e edukimit, si dhe mbështetjen që i ofronin këtyre të fundit për të zhvilluar idetë e tyre”, shkruan ministrja në Facebook.

Të pranishëm ishin edhe Sonila Turshilla, këshilltarja e Ambasadës shqiptare në Izrael, si dhe Avital Leibovich, drejtorja ekzekutive e American Jewish Commitee, dega Jeruzalem.

Postimi i ministres Muzhaqi

– Me MindCET, qendrën e inovacionit për zgjidhje teknologjike për edukimin.
– Avi, drejtori ekzekutiv i Mindcet më tregoi mbi punën fantastike që kryenin për inkubimin dhe zhvillimin e startup-eve në fushën e edukimit, si dhe mbështetjen që i ofronin këtyre të fundit për të zhvilluar idetë e tyre.
– Bashkë me Avin, kishin ardhur edhe dy startup-e të dala nga Mindcet, që kishin ardhur për të më shpjeguar më tej zgjidhjet e tyre inovative.
Effi, themeluesi i Plethora, një platformë që mëson fëmijët dhe të rinjtë mbi parimet e mendimit kritik me qëllim edukimin e tyre për profesionet e të ardhmes.
Nimrod, themeluesi i Cognishine, kishte krijuar një platformë që ofronte materiale ndihmëse të personalizuara për terapistët që merren me personat me probleme zhvillimore dhe zgjidhje inovative për terapinë e problemeve në të folur apo problemeve me zhvillimin social dhe personal.

Lexo më shumë

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Izrael

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë…

Shqipëri

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.