Izraeli dhe Kosova thellojnë bashkëpunimin

Ali Salalha është emëruar kryetar i Grupit Parlamentar të Miqësisë Izrael-Kosovë.


Pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Kosovës dhe Izraeli, kanë filluar bashkëpunimet mes dy vendeve në shumë fusha. Edhe mes dy kuvendeve ka filluar bashkëpunimi.

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, ka njoftuar se Ali Salalha, është emëruar kryetar i Grupit Parlamentar të Miqësisë Izrael-Kosovë.

“Me kryetarin e Grupit Parlamentar të Miqësisë Izrael-Kosovë, z. Ali Salalha, të cilin e urova për emërimin në këtë detyrë. Biseduam për thellimin e marrëdhënieve mes shteteve tona përmes bashkëpunimit ndër parlamentar”, ka shkruar në “Facebook”, ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri.

Kosova hapi zyrtarisht ambasadën e saj në Jerusalem, vetëm disa javë pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike me shtetin e Izraelit më 1 shkurt 2021. Kosova është vendi i tretë pas SHBA-së dhe Guatemalës që hapi misionin e saj diplomatik në Jerusalem.

Muzeu Hebraik në Vlorë, Rama: Shpëtimi i hebrenjve, një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve

Projekti fitues për muzeun u prezantua nga studio e njohur izraelite “Kimmel Eshkolot Architects”.

Izrael

Putin i kërkon falje Izraelit për deklaratën e Lavrovit se “Hitleri kishte gjak hebre”

Vladimir Putin ka kërkuar falje për deklaratën e shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, i cili pati thënë se “Hitleri,…

Shqipëri

Muzeu Hebraik në Vlorë, Rama: Shpëtimi i hebrenjve, një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve

Projekti fitues për muzeun u prezantua nga studio e njohur izraelite “Kimmel Eshkolot Architects”.

Kosove

“Marrëveshjet Abraham”, ambasadorja Ines Demiri fjalim për arritjet dhe përfitimet Kosovë-Izrael

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë takimin e radhës të Grupit të Knessetit për Promovimin e "Marrëveshjeve…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.