Putin i kërkon falje Izraelit për deklaratën e Lavrovit se “Hitleri kishte gjak hebre”

Vladimir Putin ka kërkuar falje për deklaratën e shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, i cili pati thënë se “Hitleri, ka pasur pjesërisht gjak hebre”.


Vladimir Putin ka kërkuar falje për deklaratën e shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, i cili pati thënë se “Hitleri, ka pasur pjesërisht gjak hebre”.

Lajmin e ka bërë të ditur zyra e shtypit e kryeministrit izraelit, Naftali Bennett, pas një telefonate që dy liderët e lartë patën me njëri-tjetrin pasditen e 5 majit.

Komenti i Lavrov, pati ardhur gjatë një interviste në një televizion italian, ku ai u përpoq të lidhte figurën e Hitlerit me atë të Volodymyr Zelenskyt sot, pasi ky i fundit ka prejardhje hebree dhe është President i Ukrainës. Ndërsa, një prej qëllimeve të operacionit ushtarak rus në Ukrainë, ka qenë pikërisht denazifikimi i pushtetit qendror.

Kur Lavrov u pyet se si mund të përpiqet Rusia të “denazifikojë” Kievin, teksa presidenti i tyre është pjesërisht hebre, ai tha se “edhe Hitleri kishte gjak hebre”.

Deklarata shkaktoi menjëherë një zemëratë të lartë në Jerusalem dhe kërkesa e faljes u kërkua menjëherë nga zyrtarët më të lartë izraelitë.

Sipas tyre, kjo e Lavrov ishte një përpjekje për t’ja ngecur fajin vetë hebrenjve për tragjeditë që i kanë ndodhur përgjatë historisë.

Ndërsa, mbi kërkesën e faljes nga ana e Putinit, ata janë shprehur falënderues, pasi ka sqaruar qëndrimin zyrtar të Moskës karshi popullit hebre dhe kujtesës së Holokaustit.

Nga Kremlini ndërkohë, flitet se të dy liderët kishin folur gjerë e gjatë për Holokaustin, por ende nuk është konfirmuar nëse Putin ka kërkuar realisht falje apo jo. /Albanian Post/

Muzeu Hebraik në Vlorë, Rama: Shpëtimi i hebrenjve, një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve

Projekti fitues për muzeun u prezantua nga studio e njohur izraelite “Kimmel Eshkolot Architects”.

Izrael

Putin i kërkon falje Izraelit për deklaratën e Lavrovit se “Hitleri kishte gjak hebre”

Vladimir Putin ka kërkuar falje për deklaratën e shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, i cili pati thënë se “Hitleri,…

Shqipëri

Muzeu Hebraik në Vlorë, Rama: Shpëtimi i hebrenjve, një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve

Projekti fitues për muzeun u prezantua nga studio e njohur izraelite “Kimmel Eshkolot Architects”.

Kosove

“Marrëveshjet Abraham”, ambasadorja Ines Demiri fjalim për arritjet dhe përfitimet Kosovë-Izrael

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë takimin e radhës të Grupit të Knessetit për Promovimin e "Marrëveshjeve…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.