“Marrëveshjet Abraham”, ambasadorja Demiri: Ja përfitimet Kosovë-Izrael

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë takimin e radhës të Grupit të Knessetit për Promovimin e “Marrëveshjeve Abraham”


Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë takimin e radhës të Grupit të Knessetit për Promovimin e “Marrëveshjeve Abraham”, ku një nga përfitueset e marrëveshjeve ishte edhe Kosova, që rezultoi me njohjen nga Izraeli.

Demiri foli para të pranishmëve për të arriturat që janë shënuar në marrëdhëniet ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Izraelit, një vit pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy shteteve.

“Me ftesë të znj. Ruth Wasserman-Lande dhe z. Ofir Akunis, deputetë të Knessetit izraelit dhe njëherësh kryesues të Grupit të Knessetit për Promovimin e Akordeve Abraham, sot mora pjesë në takimin e radhës të këtij grupi.

Takimi nisi me një minutë heshtje në nderim të ish-presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikut Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan, i cili ndërroi jetë kohë më parë.

Pata rastin të flas para të pranishmëve për të arriturat që janë shënuar në marrëdhëniet ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Izraelit, një vit pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy shteteve”, shkruan ambasadorja Demiri.

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.