Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065


Në prag të Vitit të Ri hebre (25-27 shtator), popullsia e Izraelit është pak më shumë se 9.5 milionë banorë, tha Byroja Qendrore e Statistikave (CBS) në të dhënat e publikuara të martën.

Sipas statistikave, në vend jetojnë 9.593 milionë njerëz. Prej tyre, 7,069 milionë (74 për qind) janë hebrenj, 2,026 milionë (21%) janë arabë dhe 498,000 (5%) nuk janë asnjëra prej të dyjave.

Agjencia qeveritare tha se popullsia pritet të arrijë në 10 milionë deri në fund të 2024, rreth 15 milionë deri në 2048 dhe 20 milionë në fund të 2065.

Midis hebrenjve të moshës 20 vjeç e lart në Izrael, 45.3 për qind e përkufizojnë veten si laikë, 19.2 për qind tradicionalë, por jo shumë vëzhgues, 13.9 për qind janë tradicional-fetarë, 10.7 për qind janë fetarë dhe 10.5 për qind haredi.

Popullsia e Izraelit u rrit me rreth 187,000 njerëz që nga Rosh Hashanah 2021, me një normë prej 1.8%, një rritje e lehtë krahasuar me vitin e kaluar.

Gjatë gjithë vitit 177,000 foshnja lindën në Izrael.

Rreth 53,000 njerëz vdiqën, rreth 4,000 prej tyre si pasojë e koronavirusit. Pothuajse një e katërta e vdekjeve ishin për shkak të kancerit dhe një tjetër 13.4% vdiqën nga sëmundjet e zemrës.

Viti i kaluar pa gjithashtu mbërritjen e rreth 59,000 emigrantëve të rinj në Izrael – një rritje në krahasim me vitet e mëparshme, e nxitur nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Jetëgjatësia për burrat në Izrael ishte 80.5 vjet dhe për gratë 84.6 vjet.

Në vitin 1948, kur u krijua shteti hebre, popullsia e Izraelit numëronte 806,000 njerëz. Që atëherë, 3.3 milionë njerëz kanë emigruar në vend, tha CBS.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.