Dronët që mbledhin fruta mund të zgjidhin mungesën e fuqisë punëtore në fermë

Këta mbledhës robotikë autonomë mund të korrin me saktësi pa u lodhur dhe pa pasur nevojë për pushim.


Nga Brian Blum, Israel21 C

Kalbja e frutave në pemë ose në tokë u kushton fermerëve rreth 30 miliardë dollarë shitje në vit. Frutat e mbledhura edhe dy javë me vonesë humbasin 80 për qind të vlerës së tyre.

Arsyeja kryesore për humbjen e produkteve: Një mungesë globale e mbledhësve të frutave, që vlerësohet të rritet në pesë milionë punëtorë të humbur deri në vitin 2050.

Edhe sot, më shumë se 10% e të gjithë frutave në mbarë botën nuk mund të korren – ekuivalente me konsumin total vjetor të frutave në të gjithë Bashkimin Evropian.

Çfarë duhet të bëjë një fermer i furishëm?

Epo, nëse nuk mund të punësoni punëtorë për të mbledhur frutat, thirrni robotët.

Startupi izraelit Tevel Aerobotics Technologies ka zhvilluar robotë autonome fluturues (FARs) që ngrihen nga një stacion bazë, marrin vetëm frutat e pjekura nga pema dhe e ulin butësisht për t’u mbledhur.

Për shkak se ata nuk janë njerëz, mbledhësit robotikë të Tevel mund të punojnë 24/7 gjatë korrjes. Ata nuk lodhen kurrë dhe nuk kanë nevojë të dalin për një kafe apo pushim në banjë.

Robotët punojnë me gaz dhe energji elektrike. Ata janë të lidhur, kështu që nuk kanë nevojë të zbresin për t’u rimbushur.

Çdo FAR është i pajisur me inteligjencë artificiale të avancuar (AI) që e ndihmon atë të përcaktojë nëse një frut i caktuar është gati për vjelje; mënyra më e mirë për të përdredhur dhe fikur frutin nga dega me krahun e tij mekanik prej një metër; dhe nëse ka njolla që e bëjnë atë të pa tregtueshëm dhe për këtë arsye duhet të hidhet poshtë.

“Robotët janë të pajisur me sensorë dhe kamera,” i tha ISRAEL21c CEO i Tevel, Yaniv Maor.

“Ne mbledhim të gjithë informacionin, bëjmë shkrirjen e të dhënave në video, pastaj e drejtojmë atë përmes algoritmeve tona të mësimit të makinerive për të llogaritur se çfarë është një frut, cila është trajektorja më e mirë për të hyrë në të, nëse e zgjedhim frutin duke e rrotulluar në drejtim të akrepave të orës ose në të kundërt. Ka shumë vendime që duhen marrë. Dhe gjithçka është bërë në mënyrë autonome dhe në kohë reale.”

Trajnim në vend

Robotët e Tevel kanë nevojë për një konfigurim.

“Fermerët përcaktojnë parametrat për frutat që duan të mbledhin, cili është klasifikimi i tyre i ngjyrës për [pjekjen], cila është pesha dhe madhësia e dëshiruar. Robotët më pas e ndjekin këtë”, shpjegon Maor.

CEO i Tevel Aerobotics, Yaniv Maor në terren. Foto: Teva

Konfigurimi zgjat një deri në dy orë, me personelin e Tevel-it që qëndron pranë për një javë për të trajnuar fermerin se si të operojë sistemin. Tevel është gjithashtu i disponueshëm për të zgjidhur problemet që shfaqen.

Në të ardhmen, FAR-të do të jenë në gjendje të krasitin gjethet e ngordhura ose të panevojshme dhe të spërkasin pesticide.

Robotët kontrollohen nëpërmjet një aplikacioni në një pajisje celulare, e cila analizon të dhënat e mbledhura për fermerët.

“Ju mund të shihni sasinë e frutave të mbledhura, peshën e tij, efektivitetin e ndonjë pesticidi, nëse kishte ndonjë sëmundje,” thotë Maor.

“Të dhënat mund t’i bëjnë të ditur fermerit nëse ai ose ajo duhet të ujitë pak a shumë. Ata mund të shohin se cilat pjesë të pemishtes po japin pak a shumë fruta, duke i lejuar fermerit të dijë se cilat fusha duhet të adresohen. Fermerët janë shumë të uritur për këto të dhëna. Analizat janë të paçmueshme për këtë biznes.”

Të dhënat gjithashtu ndihmojnë në menaxhimin e shtëpisë së paketimit. “Sot, shpërndarësit nuk e dinë se çfarë ka në kuti. Ata thjesht e dinë se e morën atë nga zgjedhësi, “thotë Maor.

Nga mollët tek avokado

Tevel filloi me mollët, por që atëherë ka shtuar pjeshkë, nektarina, kumbulla dhe kajsi.

“Çdo javë ne shtojmë një varietet shtesë frutash,” vëren Maor. “Tani ne kemi një bibliotekë të tërë frutash, kështu që ne mund të zgjedhim paraprakisht, në vend që ta ndërtojmë atë çdo herë.”

Vitin tjetër: avokado.

Po, avokado është një frut, pavarësisht se disa ngatërrestarë këmbëngulin se është një perime. Kjo na bëri të pyesim veten: Pse të mos u jepni pak dashuri perimeve?

“Frutat janë kultura me vlerë shumë të lartë,” shpjegon Maor. “I kultivon gjatë gjithë vitit, pastaj ke vetëm një kohë prodhimi. Pra, vlera e çdo fruti është shumë e lartë. Ju gjithashtu duhet të zgjidhni në mënyrë selektive, jo të gjitha menjëherë.”

Të gjitha këto inteligjente robotike nuk ishin të lehta, të lira apo të shpejta për t’u sjellë në treg – sistemi ka qenë në zhvillim për rreth pesë vjet dhe kompania ka mbledhur rreth 30 milionë dollarë.

Gati per shitje

Por më në fund FAR-et e Tevel-it janë gati për shitje – jo drejtpërdrejt për fermerët, por përmes shitësve që ndërtojnë sistemet e grumbullimit dhe transportit për të marrë ato fruta nga ferma në tryezë.

Tevel ngarkon një tarifë software-as-a-service (SaaS) që përfshin të gjitha kostot për fermerin. Çmimi ndryshon në varësi të numrit të robotëve që kërkohen.

Maor vlerëson se një robot i vetëm mund të mbulojë një hektar (2.5 hektarë) gjatë sezonit të korrjes. Një fermë e madhe mund të ketë nevojë për 1000 deri në 2000 robotë.

Ai thotë se teknologjia e Tevel do të kursejë paratë e fermerëve.

“Ata nuk do të kenë nevojë për aq shumë njerëz për të zgjedhur,” thotë ai. “Por arsyeja kryesore nuk janë kursimet, por sepse njerëzit thjesht nuk janë të disponueshëm.”

Në SHBA, punëtorët meksikanë që përbënin pjesën më të madhe të mbledhësve të industrisë nuk janë kthyer pas pandemisë. Problemet e kuotave dhe vizave kanë kontribuar në mungesë. Në Kinë, urbanizimi ka lënë me shpejtësi shumë pemishte pa askënd për të punuar në to.

“Vitin e kaluar ne zgjodhëm në Itali dhe punuam për pesë javë vazhdimisht,” thotë Maor. “Kemi pasur rezultate vërtet të shkëlqyera. Çdo natë, fermeri merrte një shportë nga mbledhësit e njerëzve dhe një nga mbledhësit e robotëve. Robotët u zgjodhën të barabartë ose më të mirë se mbledhësit njerëzorë.”

Ka ende vend për përmirësim.

“Ne po punojmë për shpejtësinë. Qëllimi ynë është që një robot fluturues të zgjedhë si një person i vetëm.”

Një robot për hektar

Tevel ka rreth 20 bashkëpunime në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, duke përfshirë Italinë, Kaliforninë dhe (së shpejti) shtetin e Uashingtonit.

Numri i personelit aktualisht është 56 dhe po rritet. Kryetari i bordit të kompanisë është Eyal Desheh, ish-kryetar i Isracard dhe CFO i Teva Pharmaceuticals dhe Check Point. Investitorët përfshijnë Maverick Ventures dhe OurCrowd.

Eyal Desheh dhe Yaniv Maor i Tevel Aerobotic Technologies. Foto me mirësjellje të Tevel
Tevel ka konkurrencë, por jo me robotët fluturues. “Zgjidhjet e tjera bazohen të gjitha në njësi tokësore me lëvizje të kufizuar,” thotë Maor. “Robotët tanë janë të vegjël, të shkathët, me lëvizshmëri të shkëlqyer.”

Maor nuk është një fermer nga zanati; ai është një ekzekutiv i teknologjisë, përvoja e të cilit është në vizionin e makinerive dhe elektro-optikën për elektronikën e konsumit dhe aplikimet e mbrojtjes.

“Dhjetë vjet më parë, po shikoja një dokumentar televiziv për krizën e punës në bujqësi në Izrael. Në dokumentar, ata i sollën këta të rinj 20-vjeçarë të shëndetshëm për të punuar në arat. Pas gjysmë dite, të gjithë u larguan. Unë u trondita. Nga pikëpamja e teknologjisë, pashë se ky është një problem i madh që kërkon një zgjidhje të madhe.”

Për më shumë informacion, klikoni këtu

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.