Agron Duka pret ish-nënkryetarin e Kuvendit të Izraelit: Shqipëria të ndjekë modelin e Izraelit për Agrotech

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, zhvilloi një takm me ish-Nënkryetarin e Kuvendit të Izraelit, deputetin Yehiel Hilik Bar.

Inteligjenca artificiale në bujqësi, Prospera blihet nga amerikania Valmont për 300 milionë dollarë

Prodhuesi i sensorëve dhe kamerave me bazë AI për të ndihmuar fermerët të monitorojnë të korrat u themelua në 2014, kishte mbledhur 22 milion dollarë nga investitorët

Specialisti Edmond Mara: Modeli izraelit i bujqësisë, shembulli që po ndjek Shqipëria

Edmond Mara, specialisti i agrobiznesit dhe Këshilltari për Bujqësinë pranë Ambasadës së Izraelit në Tiranë, flet nga Izraeli për “Izraeli Sot” për dobinë e panairit “Agrisrael 4.0” që po mbahet në datat 24-27 qershor në shtetin hebraik

“Agrisrael 4.0”, ambasadori Canaj takim me biznesmenët shqiptarë në Izrael

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, u takua me biznesmenët dhe grupin shqiptar, të cilët po marrin pjesë në “Agrisrael 4.0”, që po mbahet në datat 24-27 qershor në shtetin hebraik.

Teknologjia bujqësore izraelite pushton Indinë, vendin e dytë më të madh në botë

Izraeli është i njohur botërisht për teknologjitë e tij inovative në bujqësi, dhe veçanërisht për sistemin e ujitjes me pika. Izraeli ka ngritur 23 qendra anembanë Indisë për të ndarë njohuritë e tij unike në bujqësi duke përdorur më pak ujë dhe teknika të tjera inovative.

Revolucioni bujqësor vjen nga Izraeli

Izraeli është bërë një lider në teknologjinë bujqësore, duke përdorur sensorë, dronë, robotikë, teknologji GPS

Ariel-Peleshi, takim i suksesshëm i ministrave të Bujqësisë në Izrael

Bisedimet mes dy ministrave u konkluduan me nenshkrimin se shpejti te nje Memorandumi Mirekuptimi

Shqipëria – Izrael, bashkëpunim në sektorin e bujqësisë

Zv.ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Alban Zusi, priti sot delegacionin e.

Peleshi-Gjiknuri, vizite ne Izrael

Tel Aviv, 8 janar 2014 – Një delegacion i qeverisë shqiptare i kryesuar nga Zëvendëskryeministri.

Shqipëri-Izrael, synohet rritja e bashkëpunimit në fushën e bujqësisë

Tirane, 26 Maj /ATSH-E,Xhajanka/- Shqipëria dhe Izraeli synojnë rritjen dhe forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit.