Rama takon kryeparlamentarin izraelit, Mickey Levi

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim me kryetarin e Kuvendit të Izraelit (Knesset), Mickey Levi.


Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim me kryetarin e Kuvendit të Izraelit (Knesset), Mickey Levi.

Në fokus të takimeve mes Ramës dhe zyrtarit izraelit ishte siguria kibernetike pas agresionit iranian ndaj vendit tonë dhe bashkëpunimi midis Izraelit dhe Shqipërisë.

E pranishme ishte dhe ministrja për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi.

Të pranishëm ishin edhe ambasadorët respektivë, Bardhyl Canaj dhe Galit Peleg, si dhe Drejtori i Zyrës për Ballkanin në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, Dan Oryan.

Kreu i qeverisë gjithashtu zhvilloi takime me homologun izraelit Yair Lapid dhe presidentin Isaac Herzog.

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.