Lapid uron Netanyahun për fitoren: Shteti i Izraelit është mbi çdo konsideratë politike

Kryeministri në largim telefonon liderin e opozitës për fitoren në zgjedhje. Netanyahu për herë të 6-të kryeministër


Kryeministri Yair Lapid telefonoi sot në mbrëmje kryetarin e partisë Likud, Benjamin Netanyahu – i cili pritet të hyjë në zyrën e kryeministrit për herë të gjashtë.

Biseda është e para mes të dyve që nga zgjedhjet – në të cilën u mor një vendim i qartë në favor të bllokut të kryesuar nga Netanyahu, i cili ka 64 mandate pas numërimit të 99% të votave.

Zyra e Lapid deklaroi se “Kryeministri Lapid e uroi Netanyahun për fitoren e tij në zgjedhje dhe informoi kryetarin e opozitës, i cili udhëzoi të gjitha degët e zyrës së tij që të përgatisin një transferim të rregullt të pushtetit”.

Vetë Lapid tha se “Shteti i Izraelit është mbi të gjitha konsideratat politike. Unë i uroj Netanyahut sukses për hir të popullit të Izraelit dhe shtetit të Izraelit”.

Menjëherë pas bisedës mes të dyve, ambasadori amerikan në Izrael, Tom Neides, shkroi në Twitter se kishte folur me Netanyahun dhe e uroi për fitoren e tij në zgjedhje.

“Kam pasur një bisedë të mirë me Benjamin Netanyahun. E urova me rastin e fitores së tij në zgjedhje dhe i thashë se mezi pres të punoj me të për të ruajtur lidhjen e pathyeshme mes Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit”.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.