Presidenti Herzog mandaton Netanyahun për të formuar qeverinë

Kjo është hera e gjashtë që Netanyahu do të jetë kryeministër. Ai ka 28 ditë për të formuar kabinetin.


Liderit të partisë Likud, Benjamin Netanyahu, i është dhënë zyrtarisht mandati i presidentit për të formuar qeverinë e 37-të të Izraelit, më pak se dy javë pasi blloku politik fetar i djathtë i Netanyahut fitoi një shumicë vendimtare prej 64 ligjvënësish në votime që do t’i mundësojnë atij të rimarrë pushtetin pas 19 muajsh në opozitë.

“Vendosa t’ju jap juve, deputeti Benjamin Netanyahu, mandatin për të formuar një qeveri,” i tha Presidenti Isaac Herzog Netanyahut, në rezidencën e presidentit në Jerusalem.

Netanyahu do të ketë 28 ditë për të formuar një qeveri. Presidenti ka gjithashtu të drejtën për t’i dhënë Netanyahut një zgjatje 14-ditore nëse ai e kërkon atë.

Netanyahu zotohet të jetë kryeministër për “të gjithë qytetarët e Izraelit”; hedh poshtë fjalët për “hyrjen e Izraelit në një tunel të errët”

Me marrjen e mandatit për të formuar qeverinë e 37-të të Izraelit – dhe të gjashtën nën udhëheqjen e tij – lideri i Likud-it, Benjamin Netanyahu thotë se ai do të jetë kryeministër për “të gjithë qytetarët e Izraelit, pa përjashtim”.

“Populli vendosi qartë në favor të një qeverie të kryesuar nga unë,” fillon ai, dhe “ne do të bëjmë gjithçka për të siguruar një qeveri të qëndrueshme dhe të suksesshme – një qeveri të përgjegjshme … që do të veprojë në emër të të gjithë qytetarëve izraelitë, pa përjashtim. ”

Ai thotë se ajo që po ndodh “pasqyron procesin demokratik për të cilin ne me të drejtë jemi krenarë, [në] shtetin sovran dhe demokratik të Izraelit”.

Netanyahu shtoi: “Liria e Izraelit dhe arritjet e tij nuk duhen marrë si të mirëqena. Në dekadën e kaluar, ne e kthyem Izraelin në një fuqi në rritje midis kombeve… një nga 10 kombet kryesore të botës, edhe pse jemi një e mijëta e popullsisë së botës.”

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.