Fuqizimi i grave kreative nga Kosova dhe rajoni, ambasadorja Tamar Ziv merr pjesë në Aspire Demo Day

Programi mbështetet nga Ministria e Punëve të Jashtme të Shtetit të Izraelit dhe me partnerë kryesorë STIKK dhe TAKT


Në Qendrën e Inovacionit të Kosovës (ICK), në Prishtinë, është mbajtur Aspire Demo Day, në kuadër të raundit të dytë të Kapitullit Republika e Kosovës/Maqedonia e Veriut, një program unik që inkurajon gratë nga Kosova dhe Ballkani të bëhen sipërmarrëse dhe t’i shndërrojnë idetë e tyre biznesore në startup, përmes mentorimit nga partnerët izraelitë.

Programi është i frymëzuar nga dhe në partneritet me programin ASPIRE në Përshpejtuesin AtoBe në në Kolegjin ‘Azrieli’në Jerusalem të shtetit të Izraelit.

Nikoqire në këtë ngjarje ishin Vjollca Çavolli, Drejtore Ekzekutive pranë Shoqatës së Kosovës për Teknologjinë e Informacionit dhe Komunikimit (STIKK) në Kosovë, dhe Maja Staleska nga Together Advancing Common Trust (TAKT) në Maqedoninë e Veriut.

Programi mbështetet nga Ministria e Punëve të Jashtme të Shtetit të Izraelit, me partneritet të përbashkët të Shkëlqesisë së Saj, Tamar Ziv, Ambasadore e Izraelit në Republikën e Kosovës, dhe Shkëlqesisë së Saj, Simona Frankel, Ambasadore e Shtetit të Izraelit në Republikën e Maqedonisë së Veriut, dhe me partnerë kryesorë STIKK dhe TAKT.

Në mesin e mysafirëve të veçantë dhe mbështetësve të programit ishin Ambasadoret znjj Ziv dhe znj. Frankel, Shkëlqesia e Saj, Atifete Jahjaga, ish-Presidente e Republikës së Kosovës, Rozeta Hajdari, Ministre e Industrisë Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, dhe znj. Donjeta Sahatçiu, Zëvendëskryetare e Komunës së Prishtinës.

Të pranishmit shijuan 13 prezantime të ideve të biznesit nga gra sipërmarrëse. Pjesë e jurisë ishin znj. Liora Bet-Halachmi, Shefe Ekzekutive pranë Dynamic Teams M&C, znj. Zana Shehu-Budima, Menaxhere për Kosovë pranë SQA Consulting SEE, Ivana Stankoviq, Lehtësuese për Investime pranë SwissEP.

Kjo ngjarje u organizuara si pjesë e Javës Globale të Ndërmarrësisë në Kosovë nën programin Aspire Balkans, përmes së cilit synohet ndërtimi i një rrjeti biznesesh të grave që do të lidhë dhe fuqizojë gratë kreative nga Kosova dhe rajoni për të qenë sipërmarrëse dhe lidere, me mentorim dhe mbështetje nga gratë, liderët dhe ekspertët izraelitë.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.