Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua një trajnim profesional katërditor SEE FAR CBT.


Nën organizimin e KRCT – Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (Kosova Rehabilitation Centre for Torture Victims)-, me mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua një trajnim profesional katërditor SEE FAR CBT.

Tamar Ziv, Ambasadore e Shtetit të Izraelit në Republikën e Kosovës, z. Jacob Webber, zëvendësambasador në Ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, dhe Dr. Feride Rushiti nga Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT/KRCT) ishin të pranishëm në ceremoninë përmbyllëse.

Trajnerët izraelitë z. Dori Rubinstein dhe z. Or-Rafael Avnet nga Community Stress Prevention Center, në Izrael, ndanë njohuritë dhe praktikat e tyre të SEE FAR CBT për profesionistët kosovarë (duke përfshirë ekipin e QKRMT, OJQ-të, institucionet kosovare, Universitetin e Prishtinës) në fushën e rehabilitimit pas traumës.

SEE FAR CBT është një protokoll trajtimi për çrregullimet e lidhura me ankthin dhe stresin, i zhvilluar nga psikologët izraelitë, Prof. Mooli Lahad dhe z. Miki Doron.

SEE FAR CBT ka modifikuar dhe përshtatur elemente nga disa qasje për trajtimin e psiko-traumës dhe që kanë rezultuar të suksesshme në ndryshimin dhe përmirësimin e gjendjes së pacientëve.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.