“Gold Ventures Investment Western Balkan”, një partneritet izraelito-kosovar për Transformim Dixhital

Kjo kompani o të ndihmojë kompanitë startup nga Kosova dhe rajoni për të ndërkombëtarizuar veprimtarinë e tyre


Lansimi i kompanisë “Gold Ventures Investment Western Balkan”, një partneritet izraelito-kosovar ndërmjet Gold Ventures Investment dhe Kolegjit UBT, në Parkun e Inovacionit dhe Trajnimit (ITP) në Prizren.

Kjo kompani do t’i ofrojë një pako shërbimesh Qendrës për Transformim Dixhital të ITP për t’i joshur kompanitë e huaja inovative që të investojnë dhe të fillojnë operimin në ITP, si dhe do të ndihmojë kompanitë startup nga Kosova dhe rajoni për të ndërkombëtarizuar veprimtarinë e tyre.

Lansimi i kompanisë “Gold Ventures Investment Western Balkan” në ITP u urua nga Shkëlqesia e Saj znj. Tamar Ziv, Ambasadore e Shtetit të Izraelit në Republikën e Kosovës, z. Matthias Conrad, Zëvendësambasador i Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë, z. Kobi Kalderon, themelues dhe shef ekzekutiv pranë Gold Ventures Investment, Prof. Dr. Edmond Hajrizi, Rektor i UBT-së, dhe z. Simon Floeth, Shef i Qendrës së Transformimit Dixhital pranë Agjencisë Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar (GIZ) në Kosovë.

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.