Ambasadorja Tamar Ziv: Marrëdhëniet mes Izraelit dhe Kosovës janë të hershme dhe të fuqishme

Ambasada e Izraelit bëri ndezjen e parë zyrtare të qiririt të festës hebraike të Hanukkah në Kosovë


Ambasada e Izraelit bëri ndezjen e parë zyrtare të qiririt të festës hebraike të Hanukkah në Kosovë. Morën pjesë Presidentja e Republikës së Kosovës H.E. Znj. Vjosa Osmani-Sadriu, Kryeministri H.E. Z. Albin Kurti, Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, H.E. Donika Gërvalla-Schwarz, ministra, kryetarë komunash, kryetarë të partive politike, deputetë, ambasadorë dhe anëtarë të tjerë të komunitetit diplomatik, z. Votimi Demiri, kryetar i Komunitetit Hebre të Kosovës, H.E. Ambasadori z. Dan Oryan, Drejtor i Departamentit të Ballkanit në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Shtetit të Izraelit, dhe shumë të ftuar dhe miq të tjerë të shquar erdhën të gjithë për të marrë pjesë në këtë aktivitet.

Postimi i Ambasadës së Izraelit në Facebook

Ne ishim shumë të nderuar që për ndezjen e parë zyrtare të qiririt të festës hebraike të Hanukkah në Republikën e Kosovës, Presidentja e Republikës së Kosovës H.E. Znj. Vjosa Osmani-Sadriu, Kryeministri H.E. Z. Albin Kurti, Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, H.E. Donika Gërvalla-Schwarz, ministra, kryetarë komunash, kryetarë të partive politike, deputetë, ambasadorë dhe anëtarë të tjerë të komunitetit diplomatik, z. Votimi Demiri, kryetar i Komunitetit Hebre të Kosovës, H.E. Ambasadori z. Dan Oryan, Drejtor i Departamentit të Ballkanit në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Shtetit të Izraelit, dhe shumë të ftuar dhe miq të tjerë të shquar erdhën të gjithë për të marrë pjesë në këtë aktivitet.

H.E. Znj. Tamar Ziv, Ambasadorja e Shtetit të Izraelit në Republikën e Kosovës, H. E. Znj. Vjosa Osmani-Sadriu, Presidente e Republikës së Kosovës dhe H. E. Z. Albin Kurti, President i Republikës së Kosovës, ishin folësit në pritje.

U kënduan bekimi tradicional mbi qirinj dhe u ndezën shandanët nga Presidenti, Kryeministri dhe Kryetari i Komunitetit Hebraik të Kosovës.
Artistët e shquar kosovarë, sopranoja Besa Llugiqi dhe pianisti Dr. Misbah Kaçamaku interpretuan tre këngë, duke përfshirë këngët tradicionale Hanukkah.

Marrëdhëniet mes Izraelit dhe Kosovës nuk filluan pothuajse dy vjet më parë kur ne vendosëm marrëdhëniet diplomatike zyrtarisht. Ata filluan shumë vite më parë. Izraeli ishte vendi i parë që gjatë luftës së viteve 1998-1999 themeloi një spital fushor në kufirin me Maqedoninë, i cili trajtonte mijëra refugjatë kosovarë. Pas luftës, psikologu i famshëm izraelit Dr. Moshe Landsman erdhi në Kosovë dhe themeloi Fakultetin e Psikologjisë në Universitetin e Prishtinës me qëllim që të krijojë trajnime për profesionistët që ndihmuan në trajtimin e atyre që plagët nuk u duken. I ndjeri z. Eli Eliezri, ish-drejtor i Komitetit të Përbashkët të Shpërndarjes së Hebrenjve Amerikanë, ndihmoi në ndërtimin e shkollave, mësimdhënien e shkencave kompjuterike dhe asistoi aktivitete të tjera humanitare. Dhe MASHAV, programi zyrtar i bashkëpunimit për zhvillim ndërkombëtar i Izraelit, trajnoi shumë profesionistë në fusha të ndryshme. Ata u trajnuan në Izrael në fushën e mjekësisë, meteorologjisë, arsimit, luftimit të dhunës me bazë gjinore, e kështu me radhë. Më shumë kurse janë planifikuar për periudhën e ardhshme.

Në shkurt të vitit 2021, Izraeli dhe Kosova vendosën marrëdhënie diplomatike. Izraeli e njohu Kosovën dhe Kosova hapi një ambasadë në Jerusalem. Që nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike, është zhvilluar kaq shumë mes vendeve. Gjatë një viti e gjysmë të fundit janë realizuar pesë vizita ministrore të ministrave kosovarë në shtetin e Izraelit, të udhëhequra nga vizita e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm H.E. znj. Donika Gërvalla-Schwarz, si dhe një vizitë e një ministri izraelit në Kosovë. Gjatë këtyre vizitave u nënshkruan marrëveshje të ndryshme, mes tyre në fushën e arsimit, kulturës, zhvillimit ndërkombëtar, arkivave dhe studimeve të Holokaustit.

Vetëm dy javë më parë, një delegacion i madh i kryetarëve të komunave kosovare së bashku me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe Drejtorin Ekzekutiv të Asociacionit të Komunave të Kosovës ishin mysafirë të autoriteteve lokale izraelite dhe u nënshkrua marrëveshja e parë e qyteteve simotra ndërmjet Netanyas dhe Pejës. Një javë para kësaj, Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Policisë së Kosovës ishte mysafir i Policisë izraelite dhe mori pjesë në një konferencë të shefave të policisë. Delegacioni i parë i biznesit nga Kosova e vizitoi Izraelin nëntorin e kaluar dhe jemi duke punuar për dy delegacione të tjera të biznesit për vitin 2023.

Në fushën më delikate të ndihmës së atyre që kanë qenë më të traumatizuar gjatë luftës, veçanërisht grave, së bashku me Qendrën Kosovare Rehabilituese për Viktimat e Torturës (QKRMT) dhe Ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar në Prishtinë kemi mbajtur një program trajnimi për 21 psikologë nga të gjithë. në mbarë vendin për të mësuar terapinë e quajtur SEE FAR CBT që synon trajnimin e të traumatizuarve dhe ndërtimin e qëndrueshmërisë së komunitetit.

Më pak se dy javë më parë, një mjek izraelit ishte panelist në Kongresin Botëror për Personat me Nevoja të Veçanta që u mbajt në Prishtinë. Gjithashtu, Izraeli ka dhuruar karroca speciale për fëmijë, për të ndihmuar fëmijët kosovarë me nevoja të veçanta përmes organizatës HandiKos.
Në fushën e inovacionit, së bashku me Shoqatën Kosovare të Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit (STIKK) është organizuar një program para-përshpejtimi për gratë ndërmarrëse. Dyzet gra nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut morën pjesë dhe fituesja vizitoi Izraelin në një risi së fundmi.
Muajin e kaluar, kompania “Gold Ventures Investment Balkan”, një partneritet Izrael-Kosovë ndërmjet Gold Ventures Investment dhe Kolegjit UBT nga Kosova, hapi degën e saj në Parkun e Inovacionit dhe Trajnimit (ITP) në Prizren.

Në fushën e kulturës, artistë nga të dy vendet kanë punuar për të krijuar shfaqje të përbashkëta, duke performuar në të dy vendet dhe duke planifikuar projekte shtesë të përbashkëta për vitin e ardhshëm. Ne ishim të lumtur kur pamë dy filma kosovarë të vlerësuar globalisht duke u shfaqur në festivalet e filmit të Jerusalemit.

Në fushën e sportit, përveç ndeshjeve të basketbollit dhe volejbollit, Izraeli do ta presë Kosovën më 25 mars 2023, në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian 2024.

Shumë më tepër pritet ende në marrëdhëniet mes Izraelit dhe Kosovës.

Chag Hanukkah Sameach!
Gëzuar Hanukkah dhe Gëzuar Festat!

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.