100 izraelitët më të pasur, 274 miliardë dollarë në total

Kryeson Miriam Edelson, pronarja e “Las Vegas Sands” dhe gazetës “Israel Hayom” me 27.5 miliardë dollarë.


Pavarësisht trazirave të tregjeve financiare dhe inflacionit në rritje, pasuria e 100 njerëzve më të pasur të Izraelit, u rrit këtë vit me 10% në një total prej 274 miliardë dollarësh, sipas “Forbes Israel”.

Kryeson Miriam Edelson, pronarja e Las Vegas Sands dhe gazetës Israel Hayom me 27.5 miliardë dollarë. Në Top 5 bëjnë pjesë edhe Eyal Ofer (15.40 miliardë dollarë), Viatcheslav Kantor (14.30), Idan Ofer (10.50) dhe Roman Abramovich (8.90). Familja Strauss që zotëron “Strauss Group” renditet në vendin e 28-të me 2.57 miliardë dollarë.

Sektori i teknologjisë izraelite, i cili grumbulloi një rekord prej 25 miliardë dollarësh vitin e kaluar, është rënie.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike