Rama uron Netanyahun: Shpresoj të mbani premtimin për të vizituar Shqipërinë!

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, uroi kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, pas mandatimit të tij të gjashtë.


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, uroi kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, pas mandatimit të tij për të gjashtë.

Rama gjatë mesazhit të tij në Twitter, uron që “Bibi” më në fund të mbani premtimin për të vizituar Shqipërinë.

“Urime Bibi Netanyahu në mandatin tuaj të ri si udhëheqës i Izraelit. Shpresoj shumë që mençuria dhe përvoja juaj e madhe do të shërbejnë si një vlerë e madhe e shtuar jo vetëm për Izraelin, por edhe për Lindjen e Mesme dhe Evropën! Uroj që më në fund të mbani premtimin për të vizituar Shqipërinë:-)”, shkruan kryeministri Edi Rama në Twitter.

Më 24 tetor 2002, Kryeministri Edi Rama, i cili po vijon vizitën zyrtare në Izrael, me ftesë të kryeministrit, Yair Lapid u prit u takua edhe me liderin e opozitës së Izraelit Benjamin Netanyahu, me të cilin vlerësuan bashkëpunimin gjithnjë të frytshëm mes qeverive në të kaluarën, si dhe vullnetin dhe angazhimin e përbashkët për të forcuar këtë bashkëpunim me drejtuesit aktualë të qeverisë.

Ish-kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, e vlerësoi maksimalisht takimin me Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, të zhvilluar në zyrën e tij në Tel Aviv.

“Pata një takim të mrekullueshëm me mikun tim, Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Ne diskutuam një sërë temash, duke përfshirë kërcënimin iranian, sigurinë kibernetike dhe historinë e përbashkët midis Shqipërisë dhe popullit hebre”, shkruan Netanyahu në postimin e tij në rrjetet sociale.

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.