Bota pa tela: Karikoni pajisjen tuaj nga transmetuesi i montuar në tavan

Wi-Charge, me seli në Izrael, është kompania e parë që komercializon karikimin me valë përmes ajrit


Nga Ariel Grossman, NoCamels

Pa tela, pa bateri: thjesht karikoni telefonin inteligjent, laptopin, kontrolluesin e lojës, madje edhe furçën elektrike të dhëmbëve nga një transmetues i montuar në tavan.

Ai përdor rrezatimin elektromagnetik për të transmetuar ngarkesën në pajisjet deri në 30 metra larg.

Wi-Charge, me seli në Izrael, thotë se është kompania e parë që komercializon karikimin me valë përmes ajrit.

Ai konverton energjinë elektrike në rrezatim infra të kuqe, i cili është i padukshëm për syrin e njeriut dhe i sigurt për ekspozim.

Marrësit me madhësi të çipit të vendosur në pajisje thithin rrezatimin dhe e kthejnë atë në energji elektrike.

Kompania synon që teknologjia e saj të jetë universale, në mënyrë që të gjithë të tarifojnë në lëvizje, sa herë që hyjnë në një shtëpi, dyqan, zyrë ose restorant.

U deshën tetë vjet për të zhvilluar teknologjinë. Aktualisht po përdoret për të fuqizuar bravat inteligjente të dyerve dhe ekranet e reklamave elektronike në dyqanet me pakicë, SHBA, Kanada, Brazil dhe Izrael, dhe do të shpërndahet për konsumatorët në të ardhmen.

“Ne jemi kompania e vetme në botë që e bëjmë këtë – ne kemi pajisje që janë vendosur tashmë, të vërtetuara nga partnerët, të disponueshme komerciale dhe të instaluara”, thotë Ori Mor, Bashkëthemeluesja dhe Drejtoresha e Biznesit e kompanisë.

Gjithçka filloi kur bashkë-themeluesi Ortal Alpert përjetoi diçka që na ka ndodhur të gjithëve. Ai po udhëtonte nëpër botë për kompaninë e tij të mëparshme, por telefoni i tij vazhdoi të vdiste për shkak të problemeve me baterinë. Kështu ai themeloi kompaninë për të zgjidhur shqetësimin e karikimit të telefonave.

“Por produkti ynë ka një aftësi më të madhe sesa thjesht karikimi i telefonave,” thotë Mor. “Ai mund t’u sigurojë njerëzve aftësinë e re për të karikuar shumë pajisje, në distancë dhe në të njëjtën kohë.”

Karikimi me valë nuk do të jetë vetëm më i përshtatshëm për konsumatorët. Në fakt ka potencialin për të rritur aftësitë dhe performancën e pajisjeve të panumërta që funksionojnë me bateri.

Shumë pajisje që funksionojnë me bateri janë në fakt të afta për më shumë funksione inteligjente sesa mendojmë, thotë Mor. Por për shkak se ata janë shumë të etur për energji, prodhuesit qëllimisht i kufizojnë aftësitë e tyre në mënyrë që bateritë të mos mbarojnë shumë shpejt.

Mor beson se qielli është kufiri, dhe në terma afatgjatë, ai parashikon që Wi-Charge të licencohet nga gjigantët kryesorë të teknologjisë.

“Prodhuesit e pajisjeve të energjisë si Apple, Sony, Amazon, Toshiba, siç thuani, nga produkte shumë të ndryshme dhe industri shumë të ndryshme, do të ngulitnin një marrës Wi-Charge në pajisjet e tyre.”

Kompania ka krijuar gjithashtu bllokun e vet të karikimit me valë për telefonat inteligjentë, që pretendon se është i pari i këtij lloji. Transmetuesit japin energji në jastëkët e karikimit, të cilat janë të ngulitura me marrës, në vend që të marrin energji nga një kabllo e lidhur me një prizë elektrike.

Wi-Charge ka krijuar jastëkë karikimi vërtet pa tel për telefonat inteligjentë, të cilët shpreson t’i tregtojë së shpejti. Me mirësjellje
“Nëse jeni në një dhomë takimesh dhe keni nevojë të karikoni telefonin tuaj, mund t’i kërkoni dikujt që thjesht t’ju kalojë bllokun e karikimit – nuk ka tela ose rrëmujë në tryezë.”

Ai thotë se teknologjia mund të funksionojë për 20 vjet, njësoj si qelizat diellore, dhe ai nuk ka asnjë provë që marrësit ose transmetuesit humbasin efikasitetin me kalimin e kohës.

Ka mbi 200 kompani karikimi që zhvillojnë teknologji të krahasueshme, por Mor thotë se Wi-Charge është e vetmja në botë me produkte që janë të disponueshme në treg.

Këto kompani, si Ossia dhe Energous, përdorin valët e radios për të ngarkuar pajisjet me valë.

Ata kanë zgjedhur karikimin e valëve të radios sepse është më i lirë, thotë Mor. Komponentët janë lehtësisht të disponueshëm dhe mund të blihen dhe modifikohen, në vend që të ndërtohen nga e para.

Ai thotë se shndërrimi i infra të kuqe në energji është 100 herë më efikas se shndërrimi i valëve të radios në energji. Kjo për shkak se valët e radios dhe rrezatimi mikrovalor, që të dyja kanë gjatësi vale më të madhe se rrezatimi infra të kuqe, përhapen shumë shpejt, duke e bërë të vështirë kapjen e më shumë se një pjese të vogël dhe shndërrimin e saj në energji elektrike.

Megjithatë, ai pranon se nuk do të ketë kurrë asgjë më të mirë se një tel që lidhet drejtpërdrejt me një pajisje elektronike.

“Vlera e karikimit me valë në ajër kundrejt karikimit me tela është se kjo ndodh pa ndërhyrjen e përdoruesit,” i thotë Mor NoCamels. “Dhe vlera tjetër është aftësia për të dhënë energji në vende ku telat nuk mund të arrijnë – si një bravë inteligjente për një derë.

“Mënyra më e mirë për të karikuar pajisjet është t’i lidhni ato me tela. Ashtu si mënyra më e mirë për të siguruar internet të mirë është me një kabllo Ethernet – është gjithmonë më i shpejtë. Por komoditeti i wireless-it është vlera e tij drejtuese.”

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

“Lulja e Vlorës” i Dr. Anna Kohen prezantohet në Izrael

Ambasadat e Kosovës dhe Shqipërisë organizojne promovimin e librit te Dr. Anna Kohen, “Lulja e Vlorës: Duke u rritur hebre…

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit