“Lulja e Vlorës” e Dr. Anna Kohen tashmë në Jewish Book Council

“Lulja e Vlorës” e Dr. Anna Kohen tashmë edhe në Seksionin e Librave të Këshillit të Librit Hebre (Jewish Book Council)


Nga Madison Jackson

“Lulja e Vlorës” (“Flower of Vlora”)e Dr. Anna Kohen tashmë gjendet edhe në Seksionin e Librave të Këshillit të Librit Hebre (Jewish Book Council) , shoqëruar me një përmbledhje të madhe:

“Kur mësohet për Holokaustin, vende të tilla si Polonia, Gjermania dhe Ukraina përmenden shpesh. Por Shqipëria, një vend i vogël në Evropën Lindore, përmendet rrallë, për të mos thënë ndonjëherë. Megjithatë, në këtë kujtim, Anna Kohen i lejon lexuesit të Një sekret i vogël: ​”Shqipëria ishte i vetmi komb i pushtuar në Evropë ku kishte më shumë hebrenj pas luftës sesa para saj. Praktikisht çdo hebre shqiptar mbijetoi.”

Është përmes kujtimeve të Kohen-it që lexuesit mësojnë se sa të sjellshëm myslimanët dhe të krishterët shqiptarë kanë qenë ndaj fqinjëve të tyre hebrenj gjatë historisë. Por historia e Kohen nuk është një histori e Holokaustit. Në vend të kësaj, është historia e jetës hebreje në Shqipëri pas Luftës së Dytë Botërore. Që në fillim të rrëfimit, Kohen i prezanton lexuesit me komunitetin e saj të hebrenjve romaniotë. Ajo përshkruan ushqimin grek, praktikat hebreje greke dhe gjuhën greke, të gjitha ndërkohë që zgjidh kompleksitetin e të jetuarit nën sundimin komunist.

Lexuesit e gjejnë veten në një udhëtim emocional me Kohen, duke u mbështetur në suksesin e saj. E takojmë si fëmijë, kur tashmë ka marrë kaq shumë përgjegjësi familjare. Ndërsa gjen dashurinë, fillon një karrierë në mjekësi dhe zbulon lidhjen e saj me qytete dhe vende të ndryshme, lexuesit nuk mund të mos shpresojnë që puna e saj e palodhur të shpërblehet. Nëpërmjet elasticitetit, inovacionit dhe vendosmërisë, Kohen, si pjesa tjetër e familjes së saj, shkon kundër të gjitha gjasave për të arritur shumë gjatë jetës së saj.

Për këdo që ndihet i humbur, ose i ngecur mes shtëpive, libri i Kohen dëshmon të jetë shoqëri e denjë. Ajo shpjegon se anëtarët e familjes së saj ishin ​”njerëz pa shtetësi – megjithëse ne ishim zyrtarisht banorë të Shqipërisë, ne nuk ishim as qytetarë të Shqipërisë dhe as të Greqisë. Ky lloj vështirësie ishte i zakonshëm për hebrenjtë anembanë botës në atë kohë.” Identiteti i saj i shumëanshëm i siguron lexuesit se edhe ata mund të gjejnë mënyra për të mbijetuar.

E mahnitshme, qesharake, emocionuese dhe plot surpriza, “Lulja e Vlorës” është një frymëzim për këdo që kërkon të krijojë diçka nga asgjëja dhe të arrijë qëllime të largëta. Leximi i historisë së Kohen do të ringjallë një entuziazëm për ta bërë botën një vend më të mirë.” –

/Jewish Book Council

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023